Podstawą diety bezglutenowej jest wykluczenie z jadłospisu glutenu – szczególnego rodzaju białka. Jego źródłem są pszenica, żyto, orkisz, jęczmień i zanieczyszczony owies.

Skoro, z pewnych powodów, musiałeś pozbyć się z kuchennych szafek chleba pszenno- żytniego, płatków orkiszowych, kaszy jęczmiennej i płatków owsianych, pewnie zastanawiasz się co teraz będziesz jeść. Otóż posiłki bezglutenowe nie muszą być wcale niesmaczne i monotonne, a gotowanie może być łatwe i przyjemne- wymaga jedynie odrobiny wiedzy i fantazji.
Warto zaopatrzyć kuchnię w produkty naturalnie niezawierające tego składnika: ryż biały i brązowy, quinoa, mąki i kasze ze zbóż naturalnie bezglutenowych (np. kasza jaglana z prosa, kasza gryczana, mąki: z amarantusa, ryżowa i z tapioki), płatki ryżowe i jaglane, gotowe mieszanki mączne oraz pieczywo i makarony z mąk bezglutenowych wyżej wymienionych, a jeśli płatki owsiane to najlepiej oznakowane znakiem „przekreślonego kłosa”.
Ponadto w diecie nie powinno zabraknąć świeżego nieprzetworzonego mięsa, ryb, jaj, warzyw i owoców oraz zdrowych tłuszczy.
Poniżej kilka wskazówek dla nowicjuszy:
• Nie dodawaj do potraw żadnych składników, których nie jesteś pewien. Czytaj uważnie etykiety produktów spożywczych.
• Używaj produktów jak najbardziej naturalnych, nieprzetworzonych.
• Jeśli gotujesz dla całej rodziny, możesz przyrządzić bezglutenowe obiady dla wszystkich (różnica w smaku np. zupy zagęszczanej mąką pszenną i zupy zagęszczanej mąką jaglaną lub najlepiej bez mąki jest praktycznie niewyczuwalna).
• Do panierowania zamiast pszennej bułki tartej użyj wiórków/mąki kokosowej, bezglutenowych płatków owsianych lub w ogóle zrezygnuj z panierki.
• Do pieczenia ciast można użyć mąki kokosowej, jaglanej, ryżowej, gryczanej, amarantusowej dostępnych w ofercie polskich producentów i w coraz większej ilości sklepów. Proszek do pieczenia zastąp sodą oczyszczoną.
• Produkty bezglutenowe można kupić w sklepach ze zdrową żywnością. Pojawiają się także coraz częściej w sieciach handlowych (Real, Auchan, Carrefour, Leclerc, Piotr i Paweł, Stokrotka itd).
Daj się ponieść wyobraźni, próbuj różnych przepisów i samodzielnie komponuj potrawy.

Na blogu naszej pacjentki znajdziecie sporo fajnych przepisów m.in np. na bezglutenowe bułeczki:
http://www.fitmeanseat.pl/eat/keto-bulki-w-dwoch-wersjach
Smacznego!