Coraz więcej osób aktywnych fizycznie i nie tylko skarży się na bóle stawów. Poniżej dowiesz się o przyczynach oraz suplementacji wpływającej na zmniejszenie bóli związanych ze stanami zapalnymi

Najczęściej słyszy się o problemach z kolanami, barkami, nadgarstkami.

Większość bólów stawów u sportowców związana jest z nadmiernymi obciążeniami treningowymi lub kontuzjami mechanicznymi. Natomiast przewlekły ból stawów może oznaczać silny stan zapalny, będący wynikiem rozwijającej się choroby stawów.

Do takich chorób możemy zaliczyć:
– dnę moczanową, będącą wynikiem kumulacji kwasu moczowego w organizmie,
– młodzieńcze zapalenie stawów – choroba genetyczna, dotykająca najczęściej młodych osób,
– reumatoidalne zapalenie stawów- choroba autoimmunologiczna, w której organizm atakuje komórki błony maziowej stawów,
– łuszczycowe zapalenie stawów – również autoimmunologia, będąca odmianą łuszczycy skóry,
– zwyrodnienie stawów- często występująca choroba u starszych osób oraz otyłych, których stawy są nadmierne przeciążone.

Każde z wymienionych schorzeń związane jest z toczącym stanem zapalnym w obrębie stawów, dlatego warto skupić się na dostarczeniu organizmowi substancji przeciwzapalnych.

Do nich możemy zaliczyć między innymi:
1) Piperynę – zawartą w czarnym pieprzu. Piperyna jest odpowiedzialna za ostry smak, ale jednocześnie wpływa na produkcję prostaglandyn, redukując ból, wpływa na zmniejszenie ekspresji genu MMP13, który związany jest z zapaleniem.
2) Kapsaicynę – zawartą w pieprzu Cayenne. W aptekach dostępne są maści z kapsaicyną, ponieważ udowodniono, że ta substancja zmniejsza ból stawów.
3) Kurkuminę – substancja czynna występująca w kurkumie. O jej dobrodziejstwach każdy z Was zapewne już słyszał, jednak trzeba podkreślić jej znaczącą rolę w zmniejszaniu stanów zapalnych stawów. Warto spożywać ją wraz z piperyną, co zwiększy jej biodostępność oraz wzmocni działanie przeciwzapalne.
4) Kardamon i Imbir – również zmniejszają stany zapalne. Warto dodać do herbaty, co poprawi smak i korzystnie wpłynie nie tylko na stawy, ale również na trawienie i tolerancję glukozy.
5) Zieloną herbatę – a dokładnie polifenol zwany galusanem epigalokatechiny, będący przeciwutleniaczem, zmniejsza ilość wolnych rodników w organizmie, wpływa na zmniejszenie stanów zapalnych stawów oraz działa przeciwnowotworowo.
6) Granat i zawarte w nim flawonole, zmniejszają stany zapalne stawów i mogą być pomocne w leczeniu zwyrodnienia stawów, blokują enzym odpowiedzialny za tworzenie stanu zapalnego.
7) Wiśnie – zawierają antocyjany, polifenole oraz kwercetynę. Antocyjany mają 10 razy większe działanie przeciwzapalne niż aspiryna! Ponadto wiśnia, a najlepiej jej zagęszczony sok- pomaga w redukcji bólów mięśni po intensywnych treningach fizycznych.

Czasami warto również wzbogacić swoją dietę o suplementację, która zwiększy produkcję mazi stawowej i wpłynie na zmniejszenie bóli związanych ze stanami zapalnymi.

Możemy do nich zaliczyć m.in.:
1) Witaminę C – osoby z jej niedoborami są dużo bardziej podatne na zapalenia stawów, jest ona również odpowiedzialna za jakość naszych stawów i skóry oraz odporność.
2) Glukozamina – wchodzi w skład mięśni i stawów, zmniejsza uczucie bólu przy urazie oraz chorobach stawowych.
3) MSM- związek organicznej siarki, wpływa na zwiększenie produkcji mazi, redukuje stan zapalny stawów i mięśni, działa przeciwbólowo i zwiększa produkcję kolagenu.
4) Kolagen – odpowiada za prawidłową budowę stawów, wiązadeł, warto wprowadzić do suplementacji w przypadku kontuzji, zranień, operacji, przyspiesza gojenie się ran i zwiększa ruchliwość stawów. kolagen dostarczany w diecie i suplementacji dostarcza aminokwasy m.in lizyne i prolinę konieczne do prawidłowego wytwarzania kolagenu w organizmie
5) Krzem – zawarty między innymi w ziemi okrzemkowej, składnik kości i chrząstek, pomocny w odbudowywaniu uszkodzeń tych elementów, działa również przeciwbólowo.
6) Chondroityna –budulec chrząstki stawowej, ścięgien, wiązadeł. Wspomaga procesy odbudowujące, redukuje również stan zapalny oraz ból.

Warto zadbać o swoje stawy, mięśnie i kości już w momencie zauważenia pierwszych objawów bólowych. Nie czekaj aż ból unieruchomi Cię i nie pozwoli na normalne funkcjonowanie. zacznij dbać o stawy już dziś!