Jak zapobiec nudnościom w ciąży? Poniżej znajdziesz kilka podpowiedzi.

Dużo kobiet w pierwszym trymestrze ciąży boryka się z uciążliwymi mdłościami. Jak długo mogą/powinny trwać nudności ciążowe? Nie ma reguły, mówi się, że mdłości powinny trwać nie dłużej niż do 3 miesiąca ciąży, jednak niektóre kobiety borykają się z nimi nawet dłużej. Jak sobie z nimi radzić? Sposób jest kilka, jednak tzw. ,,złotego środka’’ niestety nie ma. Niektóre kobiety twierdzą, że nic im nie pomogło i po prostu musiały przeczekać ten okres. Mamy nadzieje jednak, że w Twoim przypadku nasze domowe sposoby na załagodzenie tych nieprzyjemnych objawów pomogą.

04
Kilka podpowiedzi:
1. Nie wstawaj gwałtownie z łóżka. Po przebudzenia najlepiej wypić około 0,5-1 szklanki wody (może być np. z cytryną i miodem).
2. Jeśli w ciągu dnia męczą Cię mdłości unikaj chodzenia z pustym brzuchem – staraj się jeść regularnie, mniejsze porcje. Pusty żołądek może zintensyfikować objawy.
3. Unikaj ostrych, intensywnych zapachów oraz smaków.
4. Ciężkostrawne pokarmy również mogą być problematyczne i nasilać objawy.
5. Pamiętaj o piciu odpowiedniej ilości wody (szczególnie, gdy pojawiają się wymioty), możesz również pić napary z melisy oraz dodawać do wody korzeń imbiru. Często kobiety w ciąży sięgają po colę, ponieważ okazuje się, że napoje gazowane mogą być pomocne w walce z nudnościami. Oczywiście coli nie polecamy! (cukier, kofeina) Ale pomocna może być woda gazowana z sokiem z cytryny i miętą. Samo gryzienie imbiru też może okazać się bardzo pomocne.
6. Świeży ananas lub sok z ananasa (dodatkowo schłodzony) spożyty przed wstaniem z łóżka, wykazuje działanie zmniejszające nudności ciążowe, usprawni trawienie lub przegryzienie ananasa czy papai ze względu na zawarte w nich enzymy.
7. Olejki eteryczne- aromaterapia również może pomóc w walce z nudnościami. Zaleca się stosować olejek lawendowy, eukaliptusowy, miętowy lub sosnowy- znajdź zapach, który będzie Tobie pomagał. Na podróże możesz skropić materiałową chusteczkę i nosić przy sobie.
8. Świeże powietrze! Przy porannych mdłościach otwórz okno i pooddychaj świeżym powietrzem, a najlepiej połączyć to z porannym spacerem.
9. Pozytywne myślenie! Przyczyną nudności w ciąży są zmiany hormonalne w organizmie kobiety. Badania pokazały, że wpływ na nasilenie tych objawów ma nastawienie kobiety, jej lęk przed stanem, w którym się znajduje i duże napięcie. Dlatego pomocnym mogą być szczere rozmowy z partnerem, przyjaciółką czy psychologiem.

PRZEPIS NA NAPAR Z IMBIRU:

6-8 centymetrów kłącza imbiru
1 litr wody, gorącej
Dodatkowo: sok z cytryny lub limonki, ewentualnie miód – do smaku

Przygotowanie:

Starty imbir odciskamy w ręku, imbir zalewamy gorącą wodą i przykrywamy talerzykiem.
Zostawiamy do zaparzenia na 3 godziny, przechowujemy w lodówce.

Przyszłym Mamom życzymy cierpliwości i wytrwałości