Okres świąteczny zbliża się wielkimi krokami. Święta jest to czas w którym, stety albo i niestety trochę więcej niż zazwyczaj pojemy – Dajemy Wam na to pozwolenie.

Jedząc rozsądnie przez pozostały czas w roku nie powinniśmy odczuć wagowych skutków trochę mniej zdrowego jedzenia.

Czego natomiast nie możemy jednak zagwarantować co do samopoczucia- wzdęcia, uczucie ciężkości, ucisk, odbijanie, zgaga, niestety mogą nam uprzykrzyć świąteczny czas po żywieniowej dyspensie.

Jak więc przygotować się do świąt i wzmocnić swoje trawienie?

1. Przede wszystkim pij dużo. Oprócz ciepłej wody z cytryną, która pobudza trawienie, możesz wspomóc się naparami z imbiru, który oprócz tego, że ułatwia trawienie, pobudzając wydzielanie soku żołądkowego, działa antybakteryjnie, to zmniejsza również nudności. Dobrym sposobem będzie także zaparzony kminek lub majeranek ( lub jeszcze lepiej jak połączysz je razem). Z ziół może pomóc nam: mięta, rumianek, koper włoski, mniszek lekarski lub mniej popularny, ale pomocny na problemy układu pokarmowego krwawnik. Wszystkie te zioła pobudzają wydzielanie soków trawiennych oraz żółci, co usprawnia trawienie.
2. Aby nieco zapobiec nieprzyjemnym objawom dyspeptycznym warto do potraw dodać większą ilość przypraw takich jak: pieprz cayenne, oregano, bazylia, cząber, liść laurowy, jałowiec, czarnuszka, kminek, kurkuma, pieprz, majeranek.
3. Apteczne środki wspomagające trawienie : np. takie z zawartością wyciągu z sylimaryny, działające wspomagająco na wątrobę, ekstrakty z karczocha, czarnej rzodkwi. Dobrym wyborem będzie Iberogast ( zwłaszcza dla osób z Zespołem Jelita Drażliwego), czy nawet popularne krople żołądkowe.
4. Głodówka. Oprócz doraźnej pomocy ziół, najlepszym sposobem na odciążenie i zregenerowanie układu pokarmowego to powstrzymanie się od jedzenia od momentu poczucia uciążliwych objawów do dnia następnego. W ramach zadość uczynienia kolejnego dnia również powinniśmy utrzymać nieco większy rygor żywieniowy. Możemy wtedy jeść warzywa czy owoce, pić ciepłe rosoły lub zupy krem. Do tego cały czas wypijać duże ilości wody.
5. Kiedy na co dzień wystrzegasz się produktów zawierających gluten i kazeinę (np. jesteś na diecie paleo albo samuraja), a wiesz, że czeka Cię jedzenie w gościach bądź u rodziny, gdzie potrawy są tradycyjne i nie do końca będziesz mógł uniknąć jedzenia, które zawierają gluten i kazainę lub też po prostu dałeś sobie na to pozwolenie w ramach świąt- pomocny może okazać się preparat DPP complex. Są to enzymy trawienne rozkładające białko jakim jest gluten i kazeina. Znacząco mogą zapobiec złemu samopoczuciu po spożyciu potraw glutenowych niwelując wzdęcia, uczucie ciężkości czy biegunki. Preparat zawiera różne rodzaje peptydaz, proteaz a także lipazę. Jest to solidna artyleria enzymów, które usprawnią cały układ trawienny. Tym samym polepszą wchłanianie. Szczególnie warto to rozważyć kiedy twój organizm dawno nie miał styczności z tymi białkami, wtedy jest mu trudniej je efektywnie strawić, a ty przez to czujesz dyskomfort trawienny.
6. Ziołowe napary. Warto wspomóc się ziołami takimi jak świeża mięta, rumianek, mniszek lekarski, karczoch, koper włoski, melisa. Te niepozorne rośliny skrywają w sobie duży potencjał uzdrawiający. Te wymienione szczególnie pomocne będą przy po świątecznych objawach dyspeptycznych- wzdęciach, zgadze, odbijanie, ucisku, mdłościach, niestrawności. Stymulują wydzielanie soków trawiennych, żółci, usprawniają jej przepływ tym samym eliminując nieprzyjemne objawy.
7. Dobrym pomysłem mogą okazać się enzymy trawienne. Kiedy wiesz, że czekają cię ciężkostrawne, mięsne, rybne i obfite w tłuszcz posiłki- tak jak to ma miejsce na wigilijnej kolacji, to wspaniale wspomogą pracę całego układu trawiennego, dzięki czemu unikniesz dyskomfortu trawiennego.