Co zrobić aby nie odczuwać ‘dzień po’ nieprzyjemnych skutków wystrzałowego charakteru ostatniej nocy?

Oto kilka porad, które zastosowane już dziś, pomogą Ci w zapobiegnięciu kaca lub znacząco go zwalczą.

Alkohol w naszym organizmie rozkładany jest przez enzym wątrobowy zwany dehydrogenazą alkoholową na m.in. : aldehyd octowy, który to jest substancją toksyczną i odpowiedzialną za poalkoholowe zatrucie organizmu, a więc nieprzyjemnie odczuwanego kaca.

Jak wspomóc nasz organizm w tej walce ?

1. Nawodnij się! Przed imprezą, w trakcie sylwestra, i po. Alkohol ze względu na swoje działanie diuretyczne mocno odwadnia, co nasila wszelkie skutki tzw. zatrucia alkoholowego ( np. typowy ból głowy spowodowany jest skurczeniem się mózgu na skutek jego odwodnienia). Jeśli jeszcze nie dbasz o odpowiednie nawodnienie na co dzień, to zacznij już dziś. Dobrze nawodniony organizm to odporniejszy organizm, który sprawniej pozbywa się toksyn, i słabiej odczuwa kaca bo efektywniej z nim walczy. Natomiast w trakcie sylwestra najlepiej byłoby, abyś i równolegle z alkoholem wypijał wodę mineralną. Np. na jeden kieliszek wódki- 2 szklanki wody. Najlepszym wyborem będą wody średnio i wysokozmineralizowane, albo odrobina soli dobrej jakości ( himalajska, kłodawska) rozpuszczona w wodzie źródlanej, czy przegotowanej, dobrze dodać do niej soku z cytryny. Odpowiednie ilości wody powinieneś pić okrągły rok!

2. Wit C! Codzienne jej zażywanie skutecznie walczy z wolnymi rodnikami, wzmacnia nasz układ odpornościowy, pomaga w walce z chorobą i usprawnia naturalny detoks organizmu. Działa ona odtruwająco i antyutleniająco. Zarówno przed jak i dzień po sylwestrze przyda się twojemu organizmowi, kiedy to walczy on z rozkładaniem aldehydu octowego, przy których uwalnia się dużo wolnych rodników. Dodatkowo wspiera nadwyrężoną metabolizmem alkoholu wątrobę. Potrzebne Ci będą większe dawki niż standardowe 70-100mg. Dobrym sposobem na jej uzupełnienie jest czysty kwas askorbinowy w formie proszku rozpuszczany w letniej wodzie, najlepiej w połączeniu z bioflawonoidami ( np. wyciąg z aceroli, dzikiej róży czy sok z aronii, porzeczki).

3. Magnez! Najlepiej w formie cytrynianu, jabłczanu lub treonianu. Dziś jest to mocno niedoborowy minerał, dlatego namawiamy do przyjmowania go codziennie. Alkohol szczególne wypłukuje z nas dużo związków mineralnych- w tym głównie magnez. Oprócz tego nadwyręża układ nerwowy, zaburza nam odpowiedni balans neurotransmiterów. Magnez pomoże w powrocie układu nerwowego do stabilizacji, zapobiegnie arytmii serca, zniweluje skurcze i zadziała antyzapalnie.

4. Glutation! Jest to nasz największy wewnętrzny antyoksydant. W trakcie rozkładania alkoholu tracimy jego bardzo duże ilości. Najlepiej zwiększyć go poprzez spożycie warzyw takich jak np.: brokuły, awokado, szparagi czy też pomidorów. Możesz także wspomóc się suplementami takimi jak sylimaryna czy NAC, które to silnie stymulują organizm do wydzielania glutationu, ponadto chronią komórki wątroby przed uszkodzeniem, pomagają w ich odbudowie i działają antyoksydacyjnie!

5. Witaminy z grupy b! Alkohol bardzo zubaża nam zapasy tych witamin, oprócz tego b12, b6 i kwas foliowy odpowiedzialne są za sprawne procesy metylacji, a więc między innymi oczyszczania organizmu z toksyn. Organizm odpowiednio wysycony witaminami z grupy B będzie sprawniej znosił negatywne działanie alkoholu. Polecamy suplementy z kompleksem witamin z grupy B w ich formach zmetylowanych ( szczególnie: B12 jako metylokobalamina, B9 -kwas foliowy jako 5-metylotetrahydrofolian)

6. Gęsto odżywczy posiłek! Zjedzenie przed planowanym piciem posiłku, szczególnie bardziej tłuszczowego spowalnia trawienie, a więc i wchłanianie przyjętego alkoholu.
Najlepiej sprawdzi się posiłek z zawartością zdrowych tłuszczów, które spowolnią wchłanianie przyjętego alkoholu. ‘Dzień po’ dobrze zjeść taki posiłek, który zawiera dobre źródło węglowodanów, nieco łatwo strawnego białka i zdrowego tłuszczu np. kawałek 100% żytniego chleba bez drożdży z dużą ilością masła, jajecznica z dodatkiem pomidora, kawałek awokado, albo po prostu ciepły rosół ( najlepiej długogotowany na kościach i kurzych łapkach), który to uzupełni aminokwasy, zadziała przeciwzapalnie, złagodzi podrażniona śluzówkę w jelitach po alkoholu i odżywi całościowo wycieńczony organizm. Pomocny może być także sok z ogórków kiszonych, czy też zakwas buraczany- jako naturalne napoje wspomagające mikroflorę jelit, dodatkowo uzupełnią witaminy i niektóre minerały.

7. Zadziałaj antyzapalnie! Kac to stan zapalny organizmu, a więc sprawdzą się wszelkie przyprawy działające anty zapalnie, jak np. kurkumina z kurkumy połączona z piperyną z pieprzu czarnego. Oprócz tego owoce bogate w bioflawonoidy ( np. granat, jagody, borówki, rokitnik). Z suplementów działających antyzapalnie, dobrym wyborem będzie omega 3 ( EPA/DHA).

8. Preparaty i zioła, które skutecznie wspierają pracę wątroby pomagając jej usuwać toksyny, chroniąc jej komórki oraz regenerując je to np. : wspomniana już sylimaryna, sok z karczocha, mniszek lekarski, czarna rzodkiew, kurkuma, widłak goździsty, fosfatydylocholina czy preparat złożony z substancji wymienionych i jeszcze wielu innych będących silnymi sprzymierzeńcami wątroby ( wyciągi ziołowe, enzymy, niezbędne wątrobie aminokwasy) – liver detoxifer.

9. Sen! Nie ma nic lepszego na kaca niż sen. To czas regeneracji naszego organizmu, zdrowienia, odnowienia. To właśnie on najskuteczniej cię uzdrowi. Również wcześniej dobrze wyspany organizm lepiej zniesie nieprzyjemne skutki całonocnej zabawy. Nie zapominaj o wysypaniu się cały czas!

10. Mała ilość kongenerów! Dodatkowo, możesz zmniejszyć kaca wybierając alkohole niesłodzone, jasne (np. wódka, gin), które to zawierają mniej kongenerów -związków, które przyczyniają się do intensywności kaca.

Pamiętaj aby zrezygnować z wszelkich środków przeciwbólowych zawierających paracetamol. Wykazano, że połączenie alkoholu (np. jeszcze niezmetabolizowanego we krwi, podczas kaca) wraz z tą substancją grozi toksycznym uszkodzeniem wątroby.

Życzymy Szampańskiej i niezwykle udanej zabawy karnawałowej!

Bibliografia:
1. http://www.psychologia.edu.pl/…/255-metabolizm-alkoholu.html
2. http://articles.mercola.com/…/arch…/2013/12/31/hangover.aspx
3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20712596