Nasiona chia są doskonałym źródłem energii, której większość pochodzi z tłuszczy.

Chia (salvia hispanica), inaczej również szałwia hiszpańska, to roślina pochodząca z Ameryki Południowej, obecnie uprawiana głównie w Ekwadorze, Argentynie, Meksyku, jak i Australii.
Jako produkt spożywczy w Europie została zatwierdzona w 2009 roku i z roku na rok jej popularność stale rośnie, także wśród sportowców! Historie bowiem głoszą, że już Indianie pochodzący z dzisiejszych terenów południowo-zachodniego Meksyku, doceniali jej prozdrowotne właściwości,
a Aztekowie i Majowie stosowali nasiona jako pokarm dający siły na długie wyprawy.

Z tych właściwości możemy korzystać dziś i my. Nasiona chia są doskonałym źródłem energii, której większość pochodzi z tłuszczy. Jest to jednocześnie bogate źródło kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6, w optymalnych proporcjach. Ponadto chia zawierają stosunkowo duży udział białka jak na produkt roślinny. Nasiona chia dostarczają dużych ilości magnezu i fosforu, a także są źródłem wapnia, można je więc polecić osobom niespożywającym mleka i jego przetworów.

Włączanie nasion chia do diety sportowca daje jego organizmowi możliwość podniesienia zdolności do wysiłku fizycznego (wykazano [1], że poprawiają one wydolność w takim samym stopniu jak napój izotoniczny), dodatkowo zwiększając spożycie naturalnych składników odżywczych.

Produkt ten można dodawać do posiłków głównych, posiłków około- treningowych, koktajli odżywczych, czy po prostu zdrowych deserów i napoi. Są świetnym zagęszczaczem do zup, deserów/napojów. Ich żelowe właściwości oraz błonnik może poprawić pracę jelit – jednak to jest kwestia bardzo indywidualna, dlatego warto obserować jak nasz organizm zareaguje. Obserwujmy również nasz organizm, bowiem chia może obniżać ciśnienie krwi, a białka zawarte w ziarnie mogą wywoływać nietolerancje. Musimy również pamiętać, że z uwagi na strukturę nasion chia trudno określić bioprzyswajalność składników odżywczych z tego produktu.