Wahania poziomu cukru we krwi są coraz powszechniejsze i związane z takimi czynnikami, jak stres, nieodpowiednia dieta bogata w przetworzone węglowodany, czy infekcje. Ale mogą także dotyczyć osób zdrowo się odżywiających i wysportowanych.

Hipoglikemia reaktywna oznacza, że spadek poziomu cukru pojawia się kilka godzin po posiłku.

Symptomy nie są jednak jednoznaczne, a osoby na nią cierpiące nawet nie przypuszczają, że mogą mieć niestabilny poziom glukozy we krwi. Mylą je z około-treningowym zmęczeniem, czy nawet przetrenowaniem, bowiem na stężenie glukozy we krwi wpływa intensywność wysiłku fizycznego.
Do objawów reaktywnej hipoglikemii, oprócz zmęczenia, należą: drażliwość, nerwowość, niepokój, bóle mięśni, krótki oddech, wrażliwość na światło i dźwięk, bóle i zawroty głowy. Ustępują one po posiłku, który dodaje energii i poprawia nastrój.

Problem często dotyczy sportowców, którzy drastycznie obcinają podaż węglowodanów w diecie. Zbyt mała podaż w przypadku, jeśli jesteśmy aktywni fizycznie lub gdy organizm nie jest zaadaptowany do czerpania energii z ciał ketonowych, spowoduje stres wywołany glukoneogenezą, wyrzut kortyzolu i gwałtowne zwiększenie stężenia glukozy i insuliny we krwi.
Zminimalizowanie tego problemu możemy osiągnąć poprzez odpowiednią podaż węglowodanów oraz zdrowych tłuszczów najlepiej w równych odstępach czasu. Długie przerwy podnoszą ryzyko hipoglikemii. Bardzo często problem ze spadkami cukru we krwi mają sportowcy, którzy ograniczają podaż węglowodanów w diecie, przechodząc na diety niskowęglowodanowe, nie odpowiednio zbilansowane pod kątem danego typu wysiłku.
Optymalnym testem na sprawdzenie, czy istnieje problem z niestabilnym poziomem cukru jest badanie krwi- tzw. krzywa glukozowa, która polega na podaniu pacjentowi roztworu czystej glukozy (najczęściej 75g) i mierzenia poziomu cukru we krwi w kilku czasowych odstępach. Należy jednak pamiętać, aby wykonywać ją w połączeniu z krzywą insulinową. W ten sposób można ocenić ich wzajemne reakcje między sobą. Dobrym pomysłem jest też pomiar glukozy po posiłkach.

Podstawowym postępowaniem w celu zapobiegania hipoglikemii reaktywnej jest odpowiednia dieta, która pozwoli na przywrócenie odpowiedniego poziomu cukru we krwi. Każdy z nas posiada pewną indywidualną wrażliwość osobniczą (indywidualną tolerancję cukrów). To co jednemu pomoże, drugiemu może zaszkodzić. Dlatego każdy sportowiec powinien obserwować swój organizm w trakcie treningów i na tej podstawie wywnioskować, jaki system żywieniowy wybrać.