Względnie szczupłe ręce i nogi i oponka dookoła brzucha – to dość częsty wygląd u osób starszych – zwłaszcza po 60 roku życia. Dlaczego tak się dzieje?

Wraz z z wiekiem spada nam wrażliwość na insulinę. To częściowo normalne, związane z procesem starzenia się, wydolnością narządów itp. Generalnie samo tempo metabolizmu zwalnia. Badania pokazują także, że im człowiek starszy, tym mniejsze wydzielanie GLP-1 – peptydu, któr reguluje pobór glukozy przez komórki oraz generalną tolerancję na węglowodany.

Oczywiście są też przyczyny epigenetyczne takiego stanu rzeczy. Niedobory wielu kluczowych witamin i minerałów są jedną z nich. Witaminy te stanową często kofaktory do działania wielu ważnych reakcji metabolicznych. Kolejna kwestia – podaż ww w zależności od zapotrzebowania energetycznego. Bardzo często “babcia” kojarzy nam się z popijaniem kawki przy ciasteczku. Tymczasem o ile to ciasteczko nie będzie szkodliwe dla osoby aktywnej, o tyle dla kobiety po menopauzie, która nie ma ruchu praktycznie w ogóle może już prowadzić do nadwyżki kcal z cukrów prostych i stanów zapalnych – a dalej – do insulinooporności.

Kolejna ważna kwestia to mikroflora jelitowa. Wraz z wiekiem spada zarówno ilość, jak i różnorodność bakterii probiotycznych w naszych jelitach, co oczywiście będzie dość mocno wpływać na metabolizm.

Więcej na temat powiązania mikroflory z metabolizmem, oraz diety przy zaburzeniach metabolizcznych będziemy mówić na szkoleniu “Od jelit do mózgu”, które już niebawem.