Szczególnie teraz, kiedy jesień zbliża się do nas wielkimi krokami.

Dużo osób może w tym okresie odczuwać obniżenie energii, zmęczenie, ospałość, pogorszenie koncentracji lub zmniejszoną motywacją do działania.
Oto kilka ważnych aspektów, które mogą pomóc Ci przeżyć jesień w pełni energii!

1) Wysiłek fizyczny – szczególnie na świeżym powietrzu i w godzinach rannych. Warto korzystać z aktywności fizycznej na zewnątrz póki nie ma jeszcze bardzo niskich temperatur. Dotlenisz cały organizm, oczyścisz, pobudzisz do pracy mózg, przez co dodasz sobie energii na resztę dnia. Więc, może zamiast kawy ćwiczenia w parku?

2) Krótkie drzemki w ciągu dnia – krótkie około 20-30 minutowe drzemki w ciągu dnia mogą bardzo poprawić wydajność organizmu. Badania pokazują, że polepszają koncentrację, pamięć, obniżają poziom kortyzolu, dodają energii, dobrze wpływają na układ sercowy i gospodarkę cukrową. Jeśli tylko masz taką możliwość to koniecznie wdróż w swój plan dnia!

3) Zdrowa dieta – kluczowa sprawa. Jedzenie powinno być jak najmniej przetworzone z odpowiednią ilością wszystkich makroskładników i odpowiednią ilością kalorii (pamiętaj, że diety poniżej PPM bardzo szkodzą). Wyeliminuj cukier i przetworzone węglowodany proste- dają szybki zastrzyk energii, niestety po krótkim czasie powodują senność i ociężałość, a przy częstym ich jedzeniu problemy z gospodarką cukrową. Jedz jak najwięcej warzyw i owoców, teraz sezon m.in. na dynię, cukinię, jabłka, śliwki, które są bogactwem antyoksydantów. Zielone warzywa liściaste dodawaj gdzie się da, np. do sałatek i koktajli (póki nie ma pierwszych przymrozków jeszcze można się nimi cieszyć)- są źródłem naturalnych folianów. Buraki, oprócz tego, że zawierają żelazo, wapń, magnez, można je wykorzystać do zakwasu- pyszny fermentowany sok z buraków będzie dodatkowo wsparciem mikroflory jelitowej, która musi być w odpowiednim stanie jeśli chcemy mieć energię. Nie zapominaj również o piciu zwykłej wody mineralnej! Odwodnienie powoduje obniżenie energii i nastroju.

4) Uzupełnienie niedoborów – temat mocno indywidualny, najlepiej byłoby wykonać badania jeśli przez dłuższy okres czasu czujemy się źle, ale często niedobór właśnie tych witamin i minerałów powoduje zmniejszenie witalności : witamina D3, szczególnie w okresie jesienno-zimowym (najlepiej w połączeniu z wit K2), witaminy z grupy B (najlepiej celować w formy zmetylowane), magnez ( jednym z lepszych form jest cytrynian magnezu lub jabłczan magnezu), witamina C (najlepiej w połączeniu z bioflawonoidami). Może także spróbować sięgnąć po adaptogeny jak np. Ashwagandha, często daje zadowalające skutki, poprawia odporność na stres, reguluje sen, dodaje energii.

5) Sen – zostawiony na końcu, ale podstawowy filar zdrowia, często zapominany. Wszystko inne zda się na nic jeśli nie będziesz dbać o higienę snu. Musisz chodzić spać o odpowiednich porach (max 22-23), i spać w odpowiednich warunkach ( spokój, ciemne i przewietrzone pomieszczenie). Sen jest naszym największym regulatorem zdrowia. Suplementy i zdrowa dieta nie będą w pełni efektywne jeśli nie będziesz się wysypiać. Pilnuj czasu i jakości snu, a na pewno poczujesz różnicę w energii i produktywności w ciągu dnia.

Oczywiście, jeśli czujesz się permanentnie wyczerpany, stan zmęczenia przęciąga się w czasie, masz do tego inne objawy, wykonaj chociażby podstawowe badania krwi. Wtedy należałoby dojść, co powoduje przewlekłe zmęczenie, może okazać się że to nie jesienna chandra, a poważniejszy problem.