Poniżej znajdziecie krótki tekst na temat badań krwi w sporcie zawodowym jak i amatorskim.

Badania krwi są stałym elementem badań zawodowych sportowców, ponieważ wykonywane regularnie oraz odpowiednio zinterpretowane są niezbędne do prawidłowego ocenienia stanu zdrowia sportowca zarówno zawodowca, jak i amatora. Wyniki badań laboratoryjnych pomóc mogą także prawidłowo sterować planem treningowym.

Intensywne treningi kilka lub nawet kilkanaście razy w tygodniu mogą mieć duży wpływ na zdrowie sportowca. Duże obciążenia treningowe ingerują w pracę układu hormonalnego, gospodarki wodno-elektrolitowej, pracę układu krwionośnego, trawiennego i wielu innych. U sportowców może dochodzić do poważnych zaburzeń, które początkowo nie muszą dawać specyficznych objawów chorobowych. Pojawia się często spadek siły, wytrzymałości lub kondycji, co zmniejsza efektywność treningów. Docelowo może dojść do szeregu zaburzeń, a nawet groźnych jednostek chorobowych. Natomiast regularnie wykonywane podstawowe badania krwi i moczu w porę poinformują nas o niepokojących zmianach w funkcjonowaniu organizmu.

Już samo podstawowe badanie morfologii krwi może pomóc ocenić ogólny stan naszego organizmu. Należy pamiętać, że interpretacja wyników badań sportowca znacznie różni się od osoby nieaktywnej fizycznie.
Morfologia pozwoli ocenić nam, czy skład krwi jest prawidłowy. Układ czerwonokrwinkowy, w którego skład wchodzą przede wszystkim erytrocyty (RBC), hemoglobina oraz hematokryt może poinformować nas o zaburzeniach związanych z anemią, niedoborami składników odżywczych, jak również o stanach zapalnych i groźnych chorobach toczących się w organizmie. Erytrocyty są odpowiedzialne za transport tlenu, a do ich tworzenia niezbędne jest żelazo, witamina B12, foliany, miedź). Zapotrzebowanie na te składniki znacznie wzrasta w momencie wysokiej aktywności fizycznej, dlatego bardzo często w wynikach badań sportowców możemy zauważyć anemię z niedoboru żelaza oraz witamin z grupy B.
W przypadku sportowców bardzo często mamy do czynienia z anemią z niedoboru żelaza, związaną z przetrenowaniem oraz niedostatecznym spożyciem tego składnika wraz z dietą. Znaczne obniżenie markerów czerwonokrwinkowych może objawiać zmniejszeniem kondycji, siły oraz wytrzymałości podczas treningu. W przypadku zdiagnozowania anemii, w niektórych przypadkach należy zrobić przerwę od intensywnych sesji treningowych oraz zadbać o dietę bogatą w substancje wspierające tworzenie czerwonych krwinek. Nigdy nie należy też bagatelizować problemu i warto skonsultować wyniki z lekarzem. Sportowcy muszą też pamiętać, o tym, że może u nich występować tzw. anemia rzekoma – niski poziom hematokrytu, co może być związane z większą produkcji wody i rozrzedzeniem krwi.