Świeża porcja wiedzy dot. obszaru #radzenieSobieZeStresem. Jak sobie radzicie? Kto w ogóle nie odczuwa stresu?

A teraz wychodzimy ze świata fantazji i wracamy do rzeczywistości: każdy żywy organizm doświadcza stresu i to bardzo często. W różnym nasileniu i o różnym znaku: może być na plus albo na minus.
Tak istnieje coś takiego jak pozytywny stres (fachowo: eustres), który mobilizuje człowieka do zadania. Na pewno nieraz mieliście w swoim życiu taką sytuację, kiedy byliście pełni zapału i z radością wykonywaliście jakieś zadanie, ten pozytywny skok adrenaliny i satysfakcja, gdy wszystko idzie tak jak należy – to (eu)stres Was napędzał 🙂
Jednak częściej zauważamy (o percepcji innym razem) “minusowy” stres (fachowo: dystres). Nie zawsze mamy świadomość, że stres nas dopadł.

  • Gdy jesteś głodny, niewyspany, spragniony to Twój organizm doświadcza stresu.
  • Gdy hałas uniemożliwia Ci skupienie się na zadaniu lub usłyszenie Twojego rozmówcy – doświadczasz stresu.
  • Gdy terminy Cię gonią, szef chce coś na wczoraj, partner/ka żali się, że nie masz dla niego/niej czasu i/lub po przekroczeniu progu dzieci dopytują się “co dziś na obiad”, a Ty najchętniej zniknąłbyś/zniknęłabyś stąd na jakiś czas to doświadczasz (dy)stresu.

[więcej na ten temat w darmowym webinarium “Twój wierny towarzysz stres” dostępnym w naszym sklepie]

Jak nie zwariować w dzisiejszym świecie, gdzie dla wielu z nas “slow life” to tylko odległe marzenie
Przede wszystkim: przestać marudzić i narzekać (to tylko pogarsza sprawę) i porządnie się wziąć za STOSOWANIE metod radzenia sobie ze stresem.
Dzisiaj specjalnie dla Was o metodzie 8xO. Niech wprowadzanie każdego “O” stanie się Twoim celem 😀 Bez obaw – nie musisz wszystkich od razu. Małymi krokami też dojdziesz do celu i tym sposobem zwiększysz swoje szanse na wytrwanie w postanowieniu.

  • ODŻYWIANIE – w MedFood to podstawa! Wartościowe posiłki wyposażą Twój organizm w to czego potrzebuje, a więc odejmiesz sobie stresor (czynnik wywołujący stres) związany z brakiem energii, dolegliwościami od strony ciała itd. Twój mózg będzie lepiej pracował, pozostałe organy również. Więcej na ten temat u naszych specjalistek od żywienia 😉
  • OBECNOŚĆ – bycie tu i teraz. Skupianie się na tym, co się robi i czerpanie garściami z tych doświadczeń. To pierwszy krok do uważności (mindfulness)
  • ODPOCZYWANIE – Czy Twój telefon działa nieustannie bez konieczności podłączania go do źródła energii? Nie. Ty też nie dasz rady bez “ładowania” swoich akumulatorów! Brak odpoczynku przekłada się na gorsze samopoczucie, częstszego doświadczania nieprzyjemnych emocji (gniew, złość itd.), a nawet zaogniania konfliktów czy wywoływania ich tam, gdzie by nie wybuchły, gdybyś był(a) w tej sytuacji wypoczęty(ta). (potocznie ujmując – gdy jesteś zmęczony(na) to robisz z igły widły)
  • ODDECH PRZEPONOWY – z jednej strony pozwala obniżyć stres, a z drugiej dostarczyć Twojemu organizmowi tego, czego potrzebujesz, czyli tlenu. Znam osobę, która nie może korzystać ze znieczulenia w czasie wizyt u dentysty… stosuje wtedy oddech przeponowy, aby zaoszczędzić sobie niepotrzebnego bólu. Wyobrażasz to sobie?! Na szczęście (prawdopodobnie) Ty nie musisz zaczynać od takich skrajnych przypadków
  • OPARCIE W SOBIE – to z sobą jesteś 24/7. Możesz wybrać czy będziesz swoim wrogiem, czy przyjacielem. Polecam to drugie, choć wiem, że nie zawsze jest to łatwe (ale można nad tym pracować). Obserwuj siebie, swoje ciało. Gdy zauważysz objawy przeciążenia, stresu, zmęczenia – postępuj jakby postąpił z Tobą przyjaciel: zatroszcz się o siebie.
  • ODREAGOWANIE – coś lub ktoś Cię zdenerwował, rozjuszył, wk..urzył? Odreaguj to! Nie na tym kimś lub czymś przy użyciu pięści i/lub wyzwisk. Zrób to jak cywilizowany człowiek, w konstruktywny sposób. Czujesz, że zaraz wybuchniesz? Szukaj najjaśniejszego punktu w swoim otoczeniu albo przedmiotu w kolorze zielonym (zieleń wiosenna, a nie “zgniła”) albo policz od miliona w dół (tak długo aż emocje chociaż trochę opadną). Pobiegaj albo świadomie napinaj i rozluźniaj mięśnie itd.
  • ODMAWIANIE I ODPUSZCZANIE – nie masz na coś ochoty, ale zgadzasz się, bo “tak wypada”, “głupio Ci odmówić”, obawiasz się jak Twoja odmowa zostanie odebrana? Może warto popracować nad asertywnością, wyznaczaniem priorytetów i działaniem w zgodzie z nimi?
  • OPIEKOWANIE SIĘ SOBĄ – zatrzymaj się na chwilę i zastanów się, co i kto sprawia Ci radość lub jest źródłem innych, przyjemnych emocji i uczuć. Zastanów się, co i kto wywołuje w Tobie negatywne doznania. Zadbaj o siebie: ogranicz na tyle, na ile to możliwe kontakty z tymi ostatnimi, a zwiększ te z Twoimi źródłami szczęścia 🙂
    Twórca metody: Wojciech Eichelberger

Nie zapomniałam o newsie, który obiecałam na początku. MedFood wprowadza #DoradztwoPsychologiczne ‼️‼️
W końcu mogę Wam zdradzić kim jestem 😀
Kinga Tofil psycholog – cieszę się, że mogę się tu z Wami spotykać 😀
W jakim zakresie mogę Ci pomóc?

  • w radzeniu sobie ze stresem
  • w zarządzaniu sobą w czasie i w zakresie wyznaczania swoich celów, sposobów motywowania się, a także wytrwałego dążenia do ich realizacji
  • w polepszeniu jakości życia na drodze usprawnienia Twojej komunikacji z innymi
  • w przygotowaniu się do przejścia na dietę (co i jak robić, aby wytrwać – nie tylko miesiąc czy dwa, ale aby zdrowe odżywianie się stało się Twoim odżywianiem)

A może po prostu potrzebujesz konsultacji psychologicznej, niezwiązanej z dietą i odżywianiem się? Spotkajmy się i wspólnie ustalmy, co można zrobić z Twoim problemem.
Gdzie możemy się spotkać
W gabinecie MedFood w Bydgoszczy albo on line przy pomocy Skype’a.
Nadal będę tu prowadziła psychoedukację 🙂 Co mnie ogromnie cieszy, bo uwielbiam to robić.
Co o tym wszystkim myślisz? O metodzie 8xO, o psychoedukacji i wprowadzeniu przez MedFood poradnictwa psychologicznego.
✍️Daj mi proszę znać w komentarzu 🙂 A wiesz, dlaczego Twoja opinia jest dla mnie taka ważna? Bo bez Ciebie nie byłoby mnie tutaj.
Dziękuję Ci za to, że jesteś tu ze mną, za wytrwałość w czytaniu i czekam na Twój komentarz ?
Do zobaczenia wkrótce 🙂
Kinga