Dziś kilka słów na temat powstawania komórek nowotworowych.

WHO mówi o nadciągającym tsunami nowotworów a my coraz gorzej jemy, więcej siedzimy i mniej śpimy… mimo, że nastała moda na bycie FIT to jednak jesteśmy jako Polska w TOP3 jeśli chodzi o otyłość np. wśród dzieci.

Jak wiele reguł zdołali przywołać badacze Weinberg i Hanahan, by wyjaśnić podstawowe zachowania przeszło setki różnych kategorii nowotworów?

Istnieje 6 podstawowych zasad:

  • Samowystarczalność sygnałów do podziału: w komórkach nowotworowych występuje dążenie do namnażania (patologicznej mitozy). To sprawka aktywacji onkogenów ras/myc. Czyli szybki podział i rozrost komórek!
  • Niewrażliwość na sygnały hamujące podział; w normalnej komórce mamy specjalne geny tzw. supresorowe, które potrafią hamować podział. Komórki nowotworowe jednak na te sygnały nie reagują.
  • Omijanie mechanizmów zaprogramowanej śmierci komórki (apoptozy); komórki raka powstrzymują dzialanie genów i ścieżek które w normalnych warunkach pozwalają aby komórka zginęła.
  • Nieograniczony potencjał replikacji: komórka raka aktywuje specyficzne ścieżki genowe, które czynią ją nieśmiertelną nawet mimo kolejnych podziałów.
  • Trwała angiogeneza: komórki raka mają zdolność pozyskiwania własnych dostaw krwi dzięki dostępowi do naczyń krwionośnych, co nazywamy angiogenezą nowotworową.
  • Atakowanie tkanek i przerzuty: komórki raka zyskują zdolność atakowania innych tkanek, migracji do innych narządów i kolonizowania ich, wskutek czego mogą rozprzestrzeniać się po całym organizmie!!!

Te punkty sprawiają, że leczenie nowotworów jest tak trudne…

Źródło: Siddhartha Mukherjee, Cesarz wszech chorób – Biografia raka.