Prawidłowe odżywianie ma bardzo duży wpływ na wydolność, prawidłową regenerację, stan zdrowia, kondycję dla sportowców.

Jeszcze większe dla młodych sportowców, którzy muszą zapewnić odpowiednią podaż energii i makroskładników do wzrostu i rozwoju.

W celu zmaksymalizowania efektów treningowych dzieci czy nastolatkowie intensywnie trenujący muszą nauczyć się jak, kiedy i co jeść i pić przed, w trakcie i po aktywności fizycznej.
Na zapotrzebowanie energetyczne młodych sportowców składają się: 
  • Podstawowa/spoczynkowa przemiana energii (BMR/RMR),
  • Termiczny wpływ żywności,
  • NEAT – wydatek energetyczny związany z codziennymi aktywnościami
  • Zapotrzebowanie energetyczne na wzrost,
  • Ponadprzeciętna aktywność fizyczna.

Większość z tych wartości pokrywa się z osobnikami dorosłymi, jednak warto podkreślić, że w przypadku dzieci i młodzieży mamy do czynienia ze zwiększeniem spoczynkowej przemiany energii wraz ze wzrostem beztłuszczowej masy ciała.
Tempo wzrostu natomiast szacuje się na około 1-2% całkowitego zapotrzebowania w okresie późnego dzieciństwa i dorastania (znacznie większe jest oczywiście w okresie niemowlęcym i wczesnego dzieciństwa).
W przypadku młodzieży podaż energii powinna być skrupulatnie wyliczona, bo przewlekłe niedobory mogą skutkować problemami z prawidłowym rozwojem oraz wzrostem.

W tabeli poniżej przedstawiamy specyficzne zapotrzebowanie energetyczne dla dziewcząt i chłopców, którzy intensywnie trenują.

Źródło: J Sports Med (Hindawi Publ Corp). 2015; 2015: 734649. Published online 2015 Aug 19. doi: 10.1155/2015/734649
Więcej ciekawych informacji na temat żywienia młodych sportowców dowiedzieć się możecie już w najbliższy wtorek na webinarium naszej Natalii! Serdecznie zapraszamy do zapisów.