Czy sauna jest groźna dla układu krwionośnego u osoby zdrowej? NIE. Jest nawet korzystna.

Fajna ciekawostka od Paweł Wątor. SAUNA – CIŚNIENIE KRWI – UKŁAD KRWIONOŚNY

Czy kąpiel w saunie jest przeciwwskazaniem dla pacjenta kardiologicznego? W większości przypadków NIE. Przeciwnie, jest nawet korzystna i może stanowić ważny element rehabilitacji na przykład po kilku tygodniach po przebytym zawale mięśnia sercowego.

Czy kąpiel w saunie może pomóc nadciśnieniowcom mimo faktu, że może podnosić ciśnienie krwi podczas kąpieli? TAK. Kąpiel w saunie wraz z schładzaniem organizmu po kąpieli są świetnym ćwiczeniem dla serca i naczyń krwionośnych. W efekcie ostatecznym, kilka kąpieli w tygodniu po 20 minut w czasie 1-2 miesięcy prawdopodobnie wskażą poprawę ciśnienia krwi u nadciśnieniowców.

Kąpiel w saunie suchej tj. fińskiej to przebywanie w czasie 5-20 minut w pomieszczeniu zbudowanym z konkretnych rodzajów drewna w temperaturze zalecanej od około 30 stopni celcjuesza przy podłodzie do 80-100 stopni w górnej części na wysokości twarzy. Jeśli pomieszczenie jest podzielone na różne poziomy, początkujący i bardziej wrażliwi na gorąc lepiej gdy zaczną kąpiel siadając na niższych partiach i przechodząc do wyższych według uznania.

Przebywanie w takich warunkach aktywuje sympatyczny układ nerwowy związany z mobilizacją organizmu zresztą podobnie jak schładzanie, lodowate prysznice czy morsowanie bo zarówno kondycjonowanie termiczne gorącem jak i zimnem są dla organizmu stresorem.

Temperatura skóry wzrasta szybko do około 40 stopni celcjusza przy zym temperatura wewnętrzna nie zmienia się stosunkowo dużo dlatego, że ciepło z sauny suchej nie penetruje ciała w głąb tak jak robi to sauna na podczerwień.

Pocenie się jest w tym przypadku jedyną skutecznym rozwiązaniem termoregulacji stąd przepływ krwi do skóry z 5-10% ilości krwi wypompowywanej przez krew wzrasta do 60-70% co jest rekompensowane spadkiem przypływu krwi przez narządy wewnętrzne czy tkankę mięśniową. Sama wielkość wyrzutu krwi przez serce nie zmienia się, aczkolwiek tętno wzrasta o 60-70%.

Ciśnienie skurczowe krwi w saunie może:

  • niezmienić się w ogóle,
  • wzrosnąć od kilku do około 20 mm Hg,
  • obniżyć się od kilku do około 30 mm Hg,

Ciśnienie rozkurczowe krwi w saunie może:

  • w ogóle się nie zmienić
  • obniżyć się od kilku do około nawet 40 mm Hg

W badaniach odnotowywano różne wyniki niejednokrotnie sovbie przeciwstawne. Raz ciśnienie spadało, raz rosło czy w ogóle się nie zmieniało. Trudno powiedzieć kto jak zareaguje na saunę aczkolwiek można wyciągnąc pewne wnioski.

Osoby zdrowe nie powinny się martwić względem zmian ciśnienia krwi w czasie i po kąpieli w saunie. Wszelkie zmiany kardiologiczne występujące w trakcie kąpieli znikają w kilka godzin po jej zakończeniu. Kwestią na jaką powinny zwrócić wszyscy jest możliwy zbyt wysokie spadek ciśnienia krwi w saunie mogący prowadzić do zawrotów głowy i takowe się odnotowuje.

Dlatego niedoświadczeni lepiej, gdy zacząć kąpiel od niższych ławek by obserwować reakcje swojego organizmu i to jak się czują. Zawroty głowy, które można doświadczyć mogą wynikać z odwodnienia i przewodnienia. Zbyt duża ilość wypitej wody zwiększa ilość osocza a to nadmiernie obniża stężenie sodu we krwi prowadząc do hiponatremii i szkodliwych tego skutków dla układu nerwowego którego funkcje są silnie zależne od stężenia sodu i potasu.

Należy pamiętać by pić odpowiednią ilość wody, nie za dużo, tak by nie czuć pragnienia ale też nie przesadzać. Lepiej stale się nawadniać w czasię kąpieli, niż przed nią.

Przeciwwskazaniem jest więc nadmiernie picie wody, ale także palenie marihuany oraz spożywanie alkoholu które również mogą doprowadzić do silnego spadku ciśnienia krwi, utraty zdrowia i w niektórych, rzadkich przypadkach utraty życia.

Przeciwwskazania dla pacjentów:

  • Z niestabilną anginą, powinni skonsultować chęć terapii kondycjonowaniem termicznym z wykwalifikowanym lekarzem,
  • ze zwężeniem zastawki aortalnej,
  • po ostatnio przebytym zawale mięśnia sercowego. W takim przypadku należy odczekać minimum kilka tygodni oraz w konsultacji z lekarzem prowadząc wprowadzić terapię,
  • Z hipotensją ortostatyczną

WNIOSEK

Badania przeprowadzone przede wszystkim w Finlandii nie potwierdzają obaw niektórych, jakoby kąpiel w saunie suchej była szkodliwa dla układu krwionośnego bądź niosła ryzyko dla pacjentów kardiologicznych innych niż z niestabilną anginą, ze zwężeniem zastawki aortalnej, świeżo po przebytym zawale mięśnia sercowego oraz z hipotensją ortostatyczną.

Ciśnienie krwi wskutek kąpieli może się zmienić w każdym kierunku i nie niesie ryzyka dla osób zdrowych, natomiat dla nadciśnieniowców kondycjonowanie termiczne może stanowić element terapii kardiologicznej.

https://www.sciencedirect.com/…/artic…/pii/S0002934300006719