Kilka przydatnych informacji od nas. Tężyczka – “choroba zestresowanych”? Zapraszamy

Tężyczka to nadpobudliwość nerwowo-mięśniowa wynikająca z niedoboru wapnia i/lub magnezu. Tężyczka to bardzo częsty problem, niestety dość trudno ją zdiagnozować, a objawy bywają niecharakterystyczne i mogą imitować inne choroby (pacjenci często odsyłani są z kwitkiem do psychiatry). Faktem jest, że osoby, które mają tężyczkę borykają się często i z nerwicami lękowymi, atakami paniki, depresją. Natomiast jedno nie wyklucza drugiego.

Niedobory najważniejszych związków mineralnych (bo takie podłoże ma tężyczka) mogą powodować problemy psychiczne. Z kolei te, również mocno obciążają organizm pod względem fizjologicznym. Ciężko stwierdzić co było pierwsze. Ale tężyczka to nie psychosomatyczna dolegliwość, to autentyczny problem. Ciężko stwierdzić co było pierwsze czy problemy z gospodarką wapniową czy napięcia psychiczne, jednak jedno nie wyklucza drugiego.

Najczęściej zaczyna się od niedoborów magnezu (bardzo długotrwałych), to pociąga za sobą i niedobory wapnia. Tężyczka jawna to taka, w której niedobór wapnia jest zwykle spowodowany wtórnie przez nieprawidłowe poziomy hormonów (zwykle Parathormon – PTH).

Występuje najczęściej na skutek:

  • uszkodzenia przytarczyc podczas operacji tarczycy,
  • niedoczynności przytarczyc
  • chorób autoimmunologicznych atakujących ten gruczoł,
  • wszelkich schorzeń gdzie występuje hipokalcemia (niedobór wapnia) wtórnie, np. niewydolność nerek, ostre zapalenie trzustki, niedobory wit D3, zespół uspośledzonego wchłaniania jelitowego.

Natomiast utajona- obok hipokalcemii, wystepuje równie hipomagnezemia (niedobór magnezu). Jednakże sprawa może być bardziej skomplikowana. Ten rodzaj tężyczki jest ciężki do wykrycia bo objawy nie muszą być mocno nasilone, może ich być dużo i na pozór ze sobą niezwiązane. W tym wypadku często wyniki krwi elektrolitów są w normie (!), lub-wapń jest w normie, ale magnez może być poniżej normy, ale są objawy, i wykonana próba EMC potwierdza tężyczkę.Dla tego rodzaju tężyczki charakterystyczna jest hiperwentylacja, która poprzedza ‘atak’.

Wapń i magnez są niesłychanie ważne dla odpowiedniej pracy każdej komórki naszego ciała. Wapń to nie tylko pierwiastek istotny dla zdrowego układu kostnego i ochrona przed osteoporozą ale m.in. przekaźnictwo komórkowe i nerwowe (np. odpowiednie działanie neurotransmiterów), skurcze mięśni (niezwykle ważny dla prawidłowej pracy serca- bo to też mięsień, odpowiada także za prawidłowe ciśnienie tętnicze), prawidłowy metabolizm glukozy i wiele innych. Magnez jest kofaktorem dla działania niemalże wszystkich enzymów- reguluje zatem najróżniejsze procesy w naszym organizmie, konieczny do wytwarzania energii, pracy mięśni, do optymalnego działania układu odpornościowego, zdrowego serca, do przebiegu wielu reakcji metabolicznych, warunkuje odpowiednie przekaźnictwo sygnałowe między komórkami.

Jakie są objawy?

Wszelkiego rodzaju parestezje- mrowienie, drętwienie kończyn (twarzy również), słabość mięśniowa, skurcze (w ekstremalnych przypadkach mogą to być kurcze mięśni głośni, a więc bezpośrednie zagrożenie życia), skurcz naczyń wieńcowych (objawy dusznicy- bóle zamostkowe), objaw Trousseau (przykurcz palców dłoni oraz ich ustawieniu w postaci tzw. “ręki położnika”),zawroty głowy, szumy uszne,nadpotliwość, problemy trawienne, arytmie, kołatania serca, problemy z koncentracją, pamięcią, tzw mgły umysłowe, problemy ze snem, uczucieodrealnienie,depresja, zaburzenia fal mózgowych (fale alfa theta które są we śnie), hiperwentylacja (co nasila hipokalcemię), lęk, drgawki (mylone często z napadem padaczkowym), zaburzenia świadomości, światłowstręt, globus histericus, ziębnięcie, sinienie kończyn.

Co zbadać?

Najlepiej poziomy zjonizowane wapnia i magnezu ale KOMÓRKOWEGO (w erytrocytach), poziom we krwi jest mocno kontrolowany przez organizm, niedobory komórkowe nie muszą być widoczne w poziomie we krwi. Jest to ciężko dostępne badanie , ale najbardziej wiarygodne, jeśli nie mamy możliwości, zostaje nam zwykłe badanie poziomu wapnia zjonizowanego we krwi, poziomu magnezu we krwi i magnez RBC, próba tężyczkowa- EMG- badanie elektromiograficzne (nie jest przyjemne, ale póki co najlepiej diagnozuje tężyczkę) EEG- elektroencefalografia, EKG , echokardiografię, MRI (rezonans).

Co więc robić?
To już w następnym poście… który pojawi się we wtorek!
Ale ponieważ facebook ucina zasięgi, prosimy Was o pomoc!

Post nt. radzenia sobie z tężyczką pojawi się jeśli pod tym postem pojawi się min. 150 lajków – mamy nadzieję, że to dla Was fair.

https://www.facebook.com/PoradniaMedFood/

Liczymy na Was

źródło obrazka: internet