W rozwinięciu znajdziecie odpowiedzi na temat jak poradzić sobie z tężyczką. Zapraszamy

Dieta bogatoodżywcza!

Nie ma tu miejsca na obcinanie kalorii albo diety wysokobłonnikowe. Wszystko co utrudnia wchłanianie w jelitach powinno być wyeliminowane. Nie należy pić do posiłków kawy lub herbaty. Kawa teoretycznie również powinna być odstawiona na czas uzupełnienia niedoborów (ale wszystko zależy od indywidualnej reakcji po kofeinie). Osoby z tężyczką spowodowaną niedoborem wapnia powinny unikać produktów bogatych w fosforany czy kwas fitynowy, które wiążą wapń.

Zadbać należy o stan jelit- tam następuje wchłanianie. Można zatem wesprzeć je odpowiednimi probiotykami, kwasem masłowym, skrobią oporną.

Najbogatsze źródła wapnia w pożywieniu to: sardynki, szprotki, sery żółte, ser kozi, świeże mleko, biała fasola, jarmuż, sezam, mak, morele suszone, migdały, kefiry, zsiadłe mleka (uwaga na mleko odtłuszczone i w proszku). Oprócz tego, dieta powinna być jak najmniej przetworzona, odżywcza i przeciwzapalna. Włącz do diety warzywa (szczególnie brokuły, kapustę, awokado,bataty, ziemniaki, buraki, ogórki kiszone, cebulę, czosnek), owoce (bogate w antyoksydanty- borówki, jagody, maliny, ale również jablka, kiwi, ananas, banany).

Fajnym pomysłem będzie wzbogacenie menu w koktajle (z zieleniną, owocami, kefirem czy jogurtem naturalnym). Używaj jak najwięcej tych produktów, które bogate sa wapń, możesz zrobić np. pastę z sezamu (Tahini) i dodawac do koktajli, smarować pieczywo; pasta ze szprotek (twaróg tłusty+szprotki- dwa źródła wapnia w jednym).

Suplementacja to punkt konieczny w tym wypadku. Magnez, wapń i witamina D3 to związki które działają ze sobą w synergii, dlatego musimy zadbać o ich dostarczenie.

Jako, że wapń i magnez sa swoimi antagonistami (potrzebują siebie nawzajem, ale jedno utrudnia wchłanianie drugiego), należy je przyjmować oddzielnie. Magnez osobno, wapń i D3 (wraz z witaminą K2) najlepiej razem.

Wapń kontroluje również odpowiedni poziom potasu i fosforu, dlatego i te elektrolity należy kontrolować. Dawki magnezu powinny być większe niż w standardowych preparatach, również forma jest istotna, za najlepiej wchłaniane uważa się cytrynian, jabłczan, glicynian magnezu.

Warto zastanowić się również nad wsparciem pracy tarczycy- selen i cynk będą pomocne. Witaminy z grupy B wesprą układ nerwowy. Nie zapominaj o nawodnieniu. Dobre wody z wysoka zawartością minerałów (1000-1500 mg/l) będą dodatkową drogą podniesienia niedoborów.

Stres! Bez redukcji stresu nie wyleczymy się z tężyczki. Zadbaj o odpowiednia ilość snu (niedosypianie to także stres dla organizmu). Wystawiaj się na słońce.

Wychodź jak najczęściej do parku. Otaczaj się dobrymi ludźmi- a skończ relacje z tymi którzy są toksyczni. Dobrym pomysłem może okazać się współpraca z psychoterapeutą, różnego rodzaju metody pracy nad sobą, praktykowanie codziennej wdzięczności.

Często tężyczkę koreluje się z cukrzycą, alergiami wziewnymi, przewlekłymi infekcjami, boreliozą i jej koinfekcjami, chorobami autoimmunologicznymi. Również długotrwałe przyjmowanie leków- zwłaszcza z grupy sterydów, moczopędnych czy inhibitorów pompy protonowej, może przyczyniać się do jej powstania. Tężyczka ma też podłoże psychiczne. Ciągły stres, pęd, wygórowane ambicje, które działają destruktywnie, do tego słaba dieta, litry kawy, przetrenowanie. To bardzo istotne problemy w powstawaniu tężyczki. Należy zaadresować wszystkie negatywne czynniki, żeby odzyskać w pełni dobre samopoczucie i zdrowie.

Większość chorych traktowana jest jako neurotyczni nerwicowcy, odsyłana do domu albo psychiatry i pozostawiana samych sobie, tymczasem tężyczka to bardzo powszechny i realny problem, nieleczona może być zagrożeniem życia.

Dobra diagnostyka to pierwszy krok w urzeczywistnieniu problemu.

Liczymy na Wasze lajki i udostępnienia.
Rzadko kto wie o problemie jakim jest tężyczka, mimo że żyja z objawami…!

https://www.facebook.com/PoradniaMedFood/

źródło obrazka: internet