Dziś o opóźnieniu, a nawet zaniku menstruacji w trakcie odchudzania. Zapraszamy

Czy to normalne? Czy można tego uniknąć?

DIETETYK RADZI

  • Nieprawidłowo przeprowadzona redukcja może opóźnić lub spowodować zanik menstruacji – Odchudzanie wpływa na przebieg cyklu menstruacyjnego. A bardziej, niedostatek kalorii. Kobiety które odchudzają się zbyt długo lub ze zbyt małą podażą kalorii czy też uprawiają zbyt dużo aktywności fizycznej (i w jednej i w drugiej sytuacji brakuje energii) mogą mieć opóźnienia miesiączki a nawet jej zanik. To oczywiście oznacza, że redukcja została poprowadzona nieprawidłowo i należy jak najszybciej zwiększyć ilość kalorii w naszej diecie.

Uwaga! Niedoczynność tarczycy i anemia – Taka sytuacja może mieć też miejsce w sytuacji niedoczynności tarczycy lub anemii, które współwystępują z nieprawidłowo przeprowadzoną redukcją.

PSYCHOLOG RADZI

Stres związany z odchudzaniem może opóźnić menstruację, więc zadbaj o jego redukcję

W jakich sytuacjach – w czasie odchudzania – może pojawić się stres?

  • Motywujesz się (lub po prostu zmuszasz) do jedzenia czegoś, co Ci nie smakuje lub średnio smakuje
  • Odmawiasz sobie jedzenia czegoś, co baardzoo Ci smakowało (i szkodziło Twojej sylwetce… ale smakowało bajecznie!
  • W czasie organizowanych (lub spontanicznych) spotkań ze znajomymi i/lub rodziną odmawiasz spożywania swoich ulubionych potraw ze względu na postanowienia związane z dietą – to nieraz wiąże się z licznymi i przeróżnymi reakcjami bliskich (od “jak zjesz kawałeczek to nic się od razu nie stanie” do “jak nie zjesz to będzie mi przykro”)
  • Jesz mniej/inaczej, a to może się wiązać z odczuwaniem głodu
  • Motywujesz się do aktywności fizycznej: większej niż zwykle, bardziej intensywnej, częściej, niezależnie od pogody, a czasami też bez baczenia na wycieńczenie organizmu…

… i pewnie można by wiele takich przykładów przytoczyć. Nawet, jeśli nie odczuwasz stresu to on może się pojawiać – świadomość w tym zakresie jest różna.

Z racji, że stres to pradawny mechanizm, którego celem było motywowanie do walki lub ucieczki w sytuacji zagrożenia zdrowia i/lub życia to taka funkcja organizmu jak rozmnażanie (w końcu tzw. okres silnie się z nią wiąże) schodziła na dalszy plan. Gdy wystąpiła możliwość stania się obiadem tygrysa  to ważniejsze było zmobilizowanie wszelkich zasobów ciała do dostarczenia mięśniom energii (aby walczyć lub zwiewać) kosztem mniej potrzebnych – w danym momencie – funkcji/układów takich jak np.: układ odpowiadający za trawienie, wydalanie czy rozmnażanie.

#NaOdchudzanie #Dietetyczno_Psychologiczne_Doradzanie

#Odchudzanie
#OdchudzanieZMedFood
#PsychoedukacjaZMedFood