Pozbądź się chęci na słodycze po posiłku!
Mamy dla Ciebie kilka sprawdzonych rad, aby pozbyć się chęci na słodycze po posiłku. Sprawdź, które z nich mogą okazać się Twoim głównym błędem i zastosuj je od dziś:
1. Więcej tłuszczu w diecie
Więcej tłuszczu nie sprawi, że przytyjesz. To wahania cukru i wybieranie mało odżywczego przetworzonego jedzenia powoduje, że w organizmie pojawia się stan zapalny, a wtedy to już jesteś o krok od insulinooporności. Diety wysokotłuszczowe są mocno sycące, dlatego że tłuszcz jako wyjątkowy składnik pożywienia nie wpływa na poziom insuliny, a wręcz dla o stabilizację poziomu cukru we krwi. Zamiast dokrajać do owsianki kolejną garść suszonych owoców dodaj do niej orzechów lub oleju kokosowego.
2. Więcej pełnowartościowego białka
To drugi składnik, który wyróżnia się wysokim indeksem sytości. To oznacza, że po zjedzeniu 150 g porcji łososia z warzywami odczujesz większą sytość niż po zjedzeniu 150 g makaronu z warzywami. Sprawdź na sobie i nie oczekuj efektu od razu. Podejmij wyzwanie wygodniowe.
3. Prowadź dziennik
Banalne i proste. Prośba o prowadzenie dzienniczka żywieniowego często wśród pacjentów wiąże się z niechęcią, jednak już przy konsultacji kolejnej, kiedy wspólnie go omawiamy, okazuje się, że jest to niezwykle odkrywcze narzędzie diagnostyczne. Zapisując po jakich posiłkach odczuwasz np. sytość/brak sytości/zjadła bym coś jeszcze – możemy wywnioskować, które posiłki karmią Cię, a które wywołują chęć podjadania. Obserwuj po jakich posiłkach pojawia się chęć na słodkie i zapisuj w dzienniczku, gdy po nie sięgasz.
4. Wprowadź białkowo-tłuszczowe śniadania lub jeden białkowo-tłuszczowy posiłek w ciągu dnia
To pomoże Ci wyregulować gospodarkę cukrową. Szczególnie, gdy rano żyjesz w pędzie, masz podwyższony poziom kortyzolu, jesteś najbardziej narażony na wahania poziomu cukru i odkładnie go w postaci tkanki tłuszczowej. Nie ulegaj pokusie zjedzenia słodkiego śniadania. Świat się nie zawali, gdy zjesz płatki z bananem na drugie śniadanie, a dzień zaczniesz omletem z warzywami.
5. Wprowadź więcej tłuszczu do diety
Zrób dzień sprawdzenia i zaobserwuj, jakich źródeł tłuszczów używasz do swoich posiłków. Dodatek tłuszczu do dań, w szczególności tłuszczu kokosowego, pomaga zmniejszyć apetyt. Jeśli od lat ograniczasz tłuszcze, a Twoje posiłki składają się z chudego mięsa, porcji węglowodanów i suchego warzywa, to masz gotową odpowiedź. Każdy prawidłowo skomponowany posiłek musi zawierać tłuszcz, o ile chcesz by był sycący!
6. Zrezygnuj ze słodzików
Pomimo, że nie mają cukru, organizm traktuje je jako cukier, z uwagi na ich słodki smak. Po spożyciu posiłków ze słodzikami Twój organizm wyczuwa słodki smak i jeszcze zanim cukier we krwi się podniesie trzustka przygotowuje się na dużą dawkę cukru i stąd zostaje wydzielona insulina. Im więcej insuliny we krwi, tym mocniejszy spadek cukru po posiłku. Energetyki light na diecie, to zły pomysł.
7. Unikaj węglowodanów w każdym posiłku
Jeśli nie wyobrażasz sobie śniadania zjedz jakikolwiek inny posiłek, który nie zawiera węglowodanów. Możesz wybrać np. pieczonego łososia z surówką, pulpety w sosie pomidorowym z ogórkiem, leczo, omlet z warzywami, muffiny jajeczne, sałatkę z polędwicą itd. Nie każdy posiłek musi być bogaty w węglowodany. Sprawdź, jaki będzie efekt po tygodniu. A jeśli nie masz pomysłu, jak skomponować takie posiłki zapraszam do naszego oddziału w Lublinie, bo regulacja poziomu cukru we krwi to moja specjalność <3 8. Sprawdź etykiety! Nigdy nie wiesz, gdzie obecnie ukrywa się cukier. Jest nawet w żywności, którą postrzegamy jako zdrową fit żywność może pojawić się cukier pod różnymi postaciami – syrop glukozowo-fruktozowy, fruktoza, glukoza, sacharoza, aspartam, acesulfam i inne. Dodatki cukru są też w przetworach, konserwach, wędlinach, parówkach i kiełbasach. 9. Myj zęby po posiłku Tak! Miętowy smak pomaga zmniejszyć apetyt na słodycze. 10 Wprowadź zmiany stopniowo Zastąp ciasto, garścią orzechów lub owocem. W kolejnym tygodniu zamień słodki owoc na ten z mniejszą zawartością cukru. W następnym jedz tylko pół sztuki, lub całkiem przestań, jeśli czujesz że nie jest potrzebny. Każdy owoc, czy naturalny produkt „żyjący” i „rosnący” jest dużo lepszy niż sztuczny słodycz 😊