artykuł sponsorowany

Na całym świecie mleko jest niemal podstawą codziennej diety osób, które cenią sobie naturalne źródło wielu składników niezbędnych dla zdrowia. Dlaczego warto o nim pamiętać?

Mleko i przetwory mleczne są doskonałą podstawą do dobrze zbilansowanych śniadań, a także deserów i przekąsek. Bogactwo składników zawartych w mleku krowim sprawia, że staje się ono niezastąpionym źródłem białka, wapnia i witamin niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu.

Dlaczego mleko jest wyjątkowe?

Polsce najchętniej spożywamy mleko krowie. Podstawowy skład mleka stanowi woda oraz kolejno laktoza, białka, tłuszcze, węglowodany oraz cenne witaminy i minerały. Odpowiednie połączenie składników w mleku krowim sprawia, że stanowi ono niezwykle wartościową postać wapnia. Okazuje się, że nawet jedna szklanka mleka dziennie jest w stanie pokryć niemal 1/3 zapotrzebowania na ten minerał.

Natomiast białko zawarte w mleku krowim świetnie wspiera wzrost i regenerację tkanek. Mleko zawiera także tłuszcze i kwasy tłuszczowe, będące źródłem energii oraz ważnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, takich jak omega-3 i sprzężony kwas linolowy (CLA).

Jakie witaminy i minerały znajdziemy w mleku?

  • Mleko jest przede wszystkim bogate w witaminę D, A oraz witaminy z grupy B
  • Zawiera wapń, potas, magnez, fosfor, cynk i selen.
  • Stanowi doskonałe źródło dobrze przyswajalnego białka.
  • Zawiera dobre kwasy tłuszczowe.

Dlaczego warto pamiętać o mleku w codziennej diecie?

Pamiętajmy, że do codziennej diety warto włączyć nie tylko mleko w czystej postaci, ale również przetwory mleczne – sery, jogurty, czy śmietany. W połączeniu z warzywami, kaszami i mięsem uzyskamy zbilansowaną dietę, która będzie miała pozytywny wpływ na nasze zdrowie.

Duża zawartość witaminy D w mleku pomoże nam również zadbać o lepszą odporność, a wapń o zdrowe i mocne kości.

Mleko będzie także niezwykle cennym produktem w diecie dzieci i młodzieży, dlatego zalecane jest spożywanie mleka i produktów mlecznych każdego dnia.

Kampania #WspieramyPolskieMleczarstwo sfinansowana jest z Funduszu Promocji Mleka i realizowana przez Polską Izbę Mleka.