Mięso wieprzowe to jedno z najpopularniejszych mięs w Polsce. Coraz więcej osób jednak decyduje się na zakup wieprzowiny ekologicznej. Dlaczego produkt ten zyskuje na popularności i dlaczego warto po niego sięgnąć?

artykuł sponsorowany

Ekologiczna wieprzowina – dlaczego jest popularna?

Do niedawna jadano głównie mięso wieprzowe, które było tłuste. Jednak spadło na nie zapotrzebowanie. Jego chuda wersja była jednak zbyt sucha i niesmaczna. Nawet skrzyżowanie odmiany o mięsie chudym i tłustym nie dało zadowalających rezultatów. Właśnie wtedy konsumenci zaczęli uważniej robić zakupy i zwracać uwagę na jakość produktów spożywczych. Obecnie w sklepach dostępne jest mięso z hodowli ekologicznej oraz z hodowli przemysłowej.

Jakie są oczekiwania klientów?

Dzisiejszy klient to świadoma osoba, której zależy nie tylko na tym, aby kupowane przez nią jedzenie było smaczne. Konsumenci chcą również, aby produkty żywności były również zdrowe oraz przyjazne środowisku. Tylko dzięki odpowiedniej odmianie zwierząt i właściwemu podejściu do hodowli można uzyskać wysokiej jakości mięso wieprzowe, które będzie zarówno smaczne, jak i zdrowe. Właśnie z tego powodu hodowcy zaczęli interesować się dawnymi odmianami zwierząt i dawnymi metodami hodowlanymi. Okazało się, że niektóre gatunki świń są wyjątkowo odporne na choroby i wystarczy im zapewnić naturalne warunki, swobodę i zróżnicowane żywienie, aby dostarczały zdrowe i smaczne mięso.

Na czym polega ekologiczna hodowla?

Kiedy ktoś wybiera w sklepie taki produkt jak wieprzowina ekologiczna, może mieć pewność, że pochodzi ona z ekologicznego gospodarstwa i została wytworzona według bardzo rygorystycznych norm oraz z zasadą zrównoważonego rozwoju. W taki sposób prowadziło się hodowle dawno temu. Co ważne, tego typu gospodarstwa łączą hodowlę zwierząt z produkcją roślinną. Zarówno w przypadku zwierząt, jak i roślin nie stosuje się żadnych szkodliwych substancji. Zamiast tego używa się organicznych nawozów oraz naturalnych pasz. Produkty wytwarzane w takim miejscu są zdrowe i smaczne. Co ważne, ekologiczne uprawa roślin i hodowla zwierząt nie wpływają negatywnie na środowisko naturalne.

Ekologiczna wieprzowina – jak się ją wytwarza?

Zwierzęta w gospodarstwach ekologicznych mają zapewnione naturalne warunki – są karmione paszą opartą na BIO zbożach, takich jak pszenica, żyto, pszenżyto, jęczmień i owiec. W ich przypadku stosuje się też pasze energetyczne – ziemianki i kukurydzę. W takich paszach można znaleźć również mleko oraz różne przetwory i nasiona rzepaku czy też zioła, trwa, buraki, marchew itd. Ponadto zwierzęta w takich miejscach mają zawsze dostęp do czystej i świeżej wody, świeżego powietrza i sporego terenu, na którym mogą spacerować, biegać i mieć kontakt z innymi stworzeniami swojego gatunku.

Wieprzowina bez antybiotyków

Warto również zauważyć, że wieprzowe mięso ekologiczne to również wieprzowina bez antybiotyków. Podczas życia takich zwierząt nie podaje się żadnych preparatów tego typu, o ile nie jest to potrzebne. W przypadku gospodarstw ekologicznych wybiera się rasy, które są wyjątkowo odporne na choroby, aby właśnie tego uniknąć.

Wieprzowina bez hormonów

Mięso pochodzące z gospodarstw ekologicznych to również wieprzowina bez hormonów. Zwierzętom w takich miejscach nie podaje się żadnych składników, które mogą mieć wpływ na ich rozwój i wzrost. Poza tym nie stosuje się również żywności GMO, czyli modyfikowanej genetycznie.