🍐Nic co ludzkie nie jest nam obce, więc dziś 10 skutecznych sposobów walki z zaparciami! 🍇🥝
To bardzo powszechna dolegliwość, a przyczyn zaparć jest wiele – nieprawidłowa dieta, zła mikroflora jelitowa, problem z nerwem błędnym, który kontroluje perystaltykę jelit, odwodnienie, stres, niedobory pewnych składników odżywczych itp.

📌 O zaparciach mówimy wtedy, kiedy mamy problemy z oddaniem stolca. Towarzyszy temu często dyskomfort w obrębie przewodu pokarmowego – wzdęcia, uczucie pełności, rozpierania, czy nawet bólu. Jak często powinniśmy oddawać stolec? Przynajmniej raz dziennie. Jeśli nie czujemy żadnego dyskomfortu a oddajemy stolec co dwa dni – też nie musi to świadczyć o problemie. Czasem jednak możemy oddawać stolec nawet dwa razy dziennie, jednak mieć uczucie niepełnego wypróżnienia, odczucie silnego parcia – może to oznaczać problemy z zaparciami.

➡️ Przedstawiamy poniżej proste sposoby, które warto wykorzystać, jeśli cierpimy na zaparcia:

1. Zadbaj o odpowiednie nawodnienie – pij minimum 1,5 litra wody dziennie, najlepiej wysokozmineralizowanej. Odwodnienie bardzo często prowadzi do zaparć.
2. Spożywaj zdrowe tłuszcze. Unikanie tłuszczu w diecie także może prowadzić do gorszego przesuwania się mas kałowych w jelitach. Oliwa z oliwek, olej kokosowy, olej z awokado – może być bardzo pomocny.
3. Zadbaj o odpowiednią podaż błonnika – zwłaszcza z owoców i warzyw.
4. Suplementacja magnezem – niedobór magnezu także może prowadzić do zaparć. Najlepszą formą magnezu będzie tutaj cytrynian magnezu – minimum 400 mg na noc.
5. Zadbaj o prawidłową mikroflorę jelit. Kiszonki, czy Suplementacja probiotykami może być pomocna. Zaparcia często pojawiają się po zatruciach, leczeniu antybiotykami jako efekt zaburzonej mikroflory jelitowej. Odpowiednia probiotykoterapia może być bardzo pomocna nie tylko na zaparcia, ale i inne dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego jak dyskomfort, wzdęcia, gazy.
6. Metody relaksacyjne. Stres może przyczyniać się również do zaparć. Długotrwały stres blokuje sprawne działanie nerwu błędnego – który stresuje praca naszych jelit, co może prowadzić do zaburzonej perystaltyki. Pomocne mogą być ćwiczenia oddechowe, trening autogenny, medytacje.
7. Ruszaj się. Praca siedząca może również prowadzić do zaparć. Warto zadbać o codzienną dawkę ruchu – spacery, biegi, ćwiczenia interwałowe wspierają zdrowy metabolizm i pracę jelit.
8. Kawa – wspiera perystaltykę jelit i mikroflorę jelitową, więc okazjonalnie może być pomocna na zaparcia. Jeśli jednak bez porannej kawy nie jesteśmy w stanie się wypróżnić – może być to związane z poważniejszymi problemami.
9. Sok z aloesu – wspiera zdrowie śluzówki przewodu pokarmowego i może pomagać nieco przy zaparciach.
10. Suszone śliwki.

🤓Jeśli powyższe sposoby nie pomagają – warto udać się do gastrologa oraz wykonać badania, które pozwolą na diagnostykę naszych problemów. A jednocześnie warto skorzystać z pomocy naszego dietetyka, który pomoże ustalić optymalną i spersonalizowaną dietę.