Wielkość posiłku, a choroby związane z niestabilną gospodarką cukrową. Zapraszamy

Redukcja przyjmowanych kalorii, a co za tym idzie świadome kontrolowanie ich przyjmowanej ilości pozytywnie wpływa na obniżenie poziomu insuliny u osób otyłych oraz pacjentów z cukrzycą typu 2 czy zespołem metabolicznym.

W zależności od diety jaką opracujemy dla danej jednostki, mniej lub bardziej zasobną w węglowodany/tłuszcze (rodzaj dostarczanej energii) trzustka pracuje i uwalnia różne ilości insuliny w zależności od rodzaju spożywanego pokarmu.
Jedzenie zbyt dużej ilości jedzenia na raz może prowadzić do hiperinsulinemii.

W jednym z badań, otyli ludzie ze zdiagnozowaną insulinoopornością, którzy spożywali posiłek o wartości 1300 kalorii, wydzielały dwa razy więcej insuliny niż osoby szczupłe, które spożywały ten sam posiłek.

Co więcej, wykazano, że spożywanie mniejszej ilości kalorii zwiększa wrażliwość na insulinę i obniża poziom insuliny u osób z nadwagą i otyłością, niezależnie od rodzaju spożywanej przez nich diety.

W jednym z badań analizowano różne metody odchudzania u 157 osób z zespołem metabolicznym.
Naukowcy odkryli, że poziom insuliny na czczo spadł o 16% w grupie stosującej ograniczenie liczby kalorii i o 12% w grupie, która kontrolowała wielkość porcji.

Podsumowując, jeśli mamy do czynienia z jednostką chorobową związaną z gospodarką cukrową, otyłością, zespołem metabolicznym znaczenie ma nie tylko rodzaj diety, ograniczający którykolwiek makroskładnik. Ogromne znacznie będzie miał również ogólny bilans kaloryczny.

źródła:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26274804
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26324180
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16595757
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22925169
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26015316
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25425219