Szacuje się, że co 3 Polak ma problem z zaśnięciem albo z częstymi wybudzeniami.

Tymczasem bezsenność to nie oddzielna jednostka chorobowa, a skutek wielu zaburzeń w naszym organizmie.

Jedną z przyczyn bezsenności może być.. picie kawy! Czynnikiem sennotwórczym jest adenozyna – jej receptory są silnie blokowane przez kofeinę. Tak jak niektóre osoby dobrze znoszą kawę i szybko metabolizują kofeinę, tak część osób rozkłada ją znacznie wolniej.

Gen CYP1A2 koduje jeden z enzymów należących do rodziny cytochromu P450. Enzym ten jest zaangażowany w pierwszy etap metabolizmu kofeiny. Wiadomo, że okres połowicznego rozkładu kofeiny (czas potrzebny na rozłożenie połowy) w organizmie człowieka waha się pomiędzy 1,5 i 9,5 godziny. Enzym i warianty genetyczne, które je kodują odgrywają ważną rolę w przyspieszaniu rozpadu kofeiny. Osoby z genotypem AA szybko metabolizują kofeinę, osoby z wariantem CC – znacznie wolniej.

Adenozyna spełnia też wiele innych ważnych funkcji – bierze udział w tworzeniu energii oraz jest niezbędna do prawidłowego działania cyklów metylacyjnych (jako SAMe). Nie czujesz regeneracji po przespanej nocy? Czujesz się zmęczona/y w ciągu dnia i bez energii? Odstaw kawę! Początki mogą być trudne i mogą pojawić się bóle głowy (zwłaszcza u osób wolniej rozkładających kofeinę – która silnie uzależnia) – ale warto