Selen to pierwiastek śladowy, który zasługuje na większą popularność niżeli posiada.
Selen odpowiedzialny jest za bardzo wiele istotnych funkcji w naszym organizmie, głównie kojarzy się z odpowiednią pracą tarczycy, ale posiada także dużo innych i bardzo istotnych właściwości.

• Pełni rola kofaktora różnych procesów metabolicznych i reakcji enzymatycznych, ale także wchodzi w skład centrów aktywnych ponad 20 enzymów(selenoprotein)- pozwala to na ich optymalne działanie.

• Znajduje się we wszystkich tkankach w naszym organizmie, najwięcej w wątrobie, nerkach, mięśniach i osoczu tworząc tam swoiste selenobiałka.

• Odpowiedzialny za tworzenie i rozkład już zbędnych hormonów tarczycy. Jest składnikiem dejodynaz- enzymów odpowiedzialnych za konwersję hormonów tarczycy-t4 do t3 (czyli do jej aktywnej formy), i ich wspomniany rozkład. Niedostateczna ilość tego mikroelementu upośledza również przyswajanie jodu, ale także chroni przed jej toksycznym nadmiarem.

• Tworzy enzymy antyoksydacyjne, między innymi peroksydazy glutationowe, który w naszym organizmie przeciwdziałają silnie stresowi oksydacyjnemu, chroniąc tym samym przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, zapobiegając uszkodzeniom DNA i wpływając na jego naprawę. Oprócz tego odpowiada za prawidłową apoptozę, czyli śmierć zbędnych, uszkodzonych komórek. To wszystko powoduje, że selen posiada właściwości przeciwnowotworowe.

• Wspomaga detoks organizmu ze szkodliwych substancji, które kumulują się na co dzień, w tym także metali ciężkich.

• Działa przeciwzapalnie (przyczyniając się do tworzenia niektórych przeciwzapalnych prostaglandyn), tak więc we wszelkich chorobach przewlekłych, zapalnych, powinien być dostarczany organizmowi w odpowiedniej dawce.

• Jako modulator funkcji immunologicznych wspomaga układ odpornościowy, zwiększając liczbę wytwarzanych limfocytów, czyli białych krwinek, przeciwciał- kompleksów, które unieszkodliwiają wroga, a także makrofagów- komórek , które ‘pożerają’ bakterie czy wirusy.

• Wspomaga płodność kobiet, podnosi libido, łagodzi objawy menopauzy.

• Selenoproteina P odpowiedzialna jest za prawidłowe dojrzewanie plemników, a więc i płodność mężczyzn zależna jest od tego pierwiastka.

• Szczególnie ważny w pierwszych trymestrach ciąży dla odpowiedniego rozwoju dziecka.

• Z wiekiem, selenu jest co raz mniej, więc ochrona antyoksydacyjna mózgu ulega osłabieniu,
to też dodatkowa jego suplementacja może opóźnić procesy starzenia mózgu, w tym te związane z funkcjami poznawczymi , może być również pomocna w walce z depresją czy innymi schorzeniami związanymi z zaburzeniem ilości, funkcji neuroprzekaźników i funkcjonowaniem mitochondriów ( Alzheimer, Parkinson).

• Zapobiega agregacji płytek krwi i utlenianiu lipidów- przeciwdziała więc chorobom sercowo-naczyniowym (np. miażdżycy).

• Dobrze współgra z witaminą E oraz cynkiem i magnezem.

………………………………………………………………………………………
Selen występuje najczęściej w formach organicznych: selenometioninie i selenocysteinie. Jednakże to selenometionina jest formą o wiele lepiej przyswajalną. Najbogatszymi źródłami selenu są: orzechy brazylijskie, podroby, ryby, owoce morza, czerwone mięso, drób, jaja, grzyby shiitake.

Na niedobory narażeni są wszyscy Ci, którzy cierpią na przewlekłe choroby lub maja kłopoty z odpowiednim wchłanianiem składników odżywczych: wszelkie choroby, upośledzenia czy dysfunkcje układu trawiennego, a więc niestety większość. Jednakże ze względu na to, że selen jest pierwiastkiem śladowym w naszym organizmie, jego ilość potrzebna do zachowania zdrowia jest bardzo mała, to też suplementacja selenem silnie zależy od jego ilości w organizmie.

Jeśli jesteśmy zdrowi, a nasza dieta jest dobrze zbilansowana, bogata w produkty wyżej wymienione z jednoczesną eliminacją żywności wysoko przetworzonej i antyodżywczej, poziom selenu w naszym organizmie powinien być optymalny i pozwalać na sprawne działanie tarczycy, układu immunologicznego i funkcji antyoksydacyjnych .

Źródła:
1. http://www.rsi2004.lubelskie.pl/…/art/Karwat_Jolanta_art.pdf
2. https://ods.od.nih.gov/factshe…/Selenium-HealthProfessional/
3. https://medlineplus.gov/ency/article/002414.htm
4. https://chriskresser.com/selenium-the-missing-link-for-tre…/
5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11683552
6. http://pubs.rsc.org/…/content/articlehtml/2015/mt/c5mt00075k
7. https://nutritionj.biomedcentral.com/…/10.11…/1475-2891-3-19
8. http://jeffreydachmd.com/hashimotos-selenium-and-iodine-pa…/
9. https://link.springer.com/article/10.1007/BF02931378
10. http://www.nutritionjrnl.com/arti…/S0899-9007(17)30057-6/pdf
11. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7502999?dopt=Abstract
12. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1418100?dopt=Abstract
13. http://lpi.oregonstate.edu/mic/minerals/selenium