Poniżej znajdziecie kilka ciekawych zdań na temat Yerba Mate. Zapraszamy do czytania!

Wiele osób piję herbatę z ostrokrzewu paragwajskiego zamiast kawy. Roślinie tej przypisuje się pozytywne właściwości zdrowotne, głównie aktywność antyoksydacyjną oraz polepszenie wydajności pracy umysłowej i fizycznej, pobudzenie, zmniejszenie senności i zmęczenia, a więc efekty, które również daje nam kawa, ale bez większości jej niekorzystnych skutków.

Jak wpływa na nas yerba mate?

🔵 Ma silne działanie przeciwutleniające, przez co może zapobiegać chorobom cywilizacyjnym, jak chociażby miażdżycy czy zakrzepicy, oprócz tego wykazuje aktywność naprawczą względem uszkodzeń DNA, co może uchronić przed mutacjami (konsekwencją mutacji mogą być nowotwory).

🔵 Wykazano, że zmniejsza lepkość krwi i poprawia mikrokrążenie, przyspiesza przepływ krwi, może korzystnie wpływać na profil lipidowy- zmniejszać poziom cholesterolu LDL ( działanie to przypisuje się głównie saponinom zawartym w herbacie), a podwyższać HDL, co odzwierciedla się w jej działaniu prewencyjnym w stosunku do chorób sercowo-naczyniowych.

🔵 Jej główny antyoksydant- kwas chlorogenowy (z grupy polifenoli) zapobiega utlenianiu, w tym również cholesterolu LDL- utlenione frakcje cholesterolu są jedną z głównych przyczyn miażdżycy i innych stanów zapalnych.

🔵 Może zmniejszać wzrost tkanki tłuszczowej, przeciwdziałając otyłości, dodatkowo ma działanie obniżające poziom glukozy i trójglicerydów, przy czym regulując poziom leptyny we krwi i uwrażliwiając na insulinę, przyczynia się do przeciwdziałania cukrzycy typu II.

🔵 Niektóre badania pokazują, że może przeciwdziałać rakowi jelita grubego, głównie poprzez silne działanie antyoksydacyjne kwasu chlorogenowego oraz przeciwzapalne i inicjujące apoptozę działanie saponin.

🔵 Działa grzybo- i bakteriobójczo, zbadano, że dobrze radzi sobie z patogennymi szczepami E. coli i S. aureus (gronkowiec złocisty).

🔵 Z racji zawartości kofeiny działa stymulująco na centralny układ nerwowy, rozszerza naczynia wieńcowe, przyspiesza akcję serca, aktywizuje wydzielanie soku żołądkowego, działa moczopędnie (natomiast zawiera jej mniej niż kawa).

🔵 Dzięki zawartości teobrominy i teofiliny działa moczopędnie, rozkurczająco na mięśnie gładkie, rozszerzająco na naczynia krwionośne.

🔵 Jest bogata w potas, magnez, fosfor, żelazo, wapń, witaminę B1, B2 i C.

🔵 Kofeina stymuluję Th2, tak więc osoby z przewagą tego ramienia ( np. toczeń, astma, egzema) powinny zachować ostrożność ( jak przy większości produktów podczas chorób autoimmunologicznych).

🔵 Jak w każdej herbacie, jej liście zawierają sporo fluoru- jako pierwiastek wypierający jod, należy unikać jej nadmiernego spożycia, zwłaszcza w przypadku źle pracującej tarczycy.

🔵 Zawiera pewne ilości WWA (wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych), które w nadmiarze mogą działać rakotwórczo- to samo tyczy się kawy.

Yerba mate może być lepszą alternatywą dla kawy, zwłaszcza jeśli nie przepadasz za jej smakiem. Pobudza, dostarcza dużej ilości związków antyoksydacyjnych, działa przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie i może działać przeciwnowotworowo. Jeśli jednak jesteś osobą wrażliwą na działanie kofeiny, niekoniecznie będzie dla Ciebie dobra- działa jak lekki stymulant, dlatego zachowaj ostrożność. Pita od czasu do czasu, daje zastrzyk antyoksydantów, energii i niezłą frajdę, jeśli zaopatrzysz się w bombillę i tykwę. 😉