Biorca to ten potrzebujący, a jaką rolę w tym przypadku spełniać musi DAWCA przy przeszczepie kału?

Mało kto interesujący się tematem zdrowia jelit nie słyszał o zabiegu „przeszczepu kału” w celu zasiedlenia zubożałej flory bakteryjnej zdrową.
Metoda ta znana jest w Polsce już od kilku lat. Zabiegu dokonuje się głównie u osób z nawrotowym lub opornym na leczenie zakażeniem Clostridium difficile.
Nadmienić należy, że kwalifikacja do tego zabiegu nie jest banalna i muszą być wykorzystane wszelkie inne metody leczenia farmakologicznego, które na pacjenta nie działają.

Skoro oswoiliśmy się z samym tematem przeszczepu, który notabene notuje pozytywny odbiór u 8/10 pacjentów, przybliżmy jak on wygląda i jakie kryteria spełnić musi potencjalny dawca.

Do zabiegu potrzebna jest próbka stolca od wybranego, przebadanego dawcy. Jest ona badana pod kątem wykluczenia zakażeń bakteryjnych, wirusowych, grzybiczych i pasożytniczych. Następnie filtrowana i przygotowywana w zawiesinie soli fizjologicznej, jako preparat, zostanie wprowadzona poprzez sondę żołądkową do układu trawiennego biorcy w zabiegu gastroskopii. Wykorzystuje się także zabieg kolonoskopii.

Dawca musi spełniać określone kryteria:
1. Kwalifikacja na podstawie wywiadu lekarskiego i opisu historii medycznej pacjenta. Ogólny stan zdrowia musi być bardzo dobry.
2. Co najmniej 3 miesiące przed badaniami na potencjalnego dawcę nie może przyjmować antybiotyków, a jego aktualne BMI jest w normie.
3. Co do stosowanego na co dzień stylu żywienia nie może być niedoborowy, bazować na zasadach jakiejkolwiek diety eliminacyjnej. Nie może być to osoba z nietolerancjami pokarmowymi, alergiami.
4. Choroby, zabiegi na jelitach, niewyjaśnione symptomy IBS w przeszłości także dyskwalifikują osobę jako dawcę.
5. Kolejny krok to przejście dokładnych badań pod kątem sprawdzenia zakażeń wirusowych, pasożytniczych, grzybiczych, bakteryjnych.
6. Nie może to być osoba z przeszłością związaną z uzależnieniami.
7. Nie może być nosicielem choroby przewlekłej.
8. Co najmniej pół roku przed zabiegiem nie był tatuowany oraz nie wyjeżdżał za granicę.
9. Nie był więźniem.
10. Nie miał więcej niż jednego partnera seksualnego w przeciągu pół roku przed zabiegiem.

Jeśli powyższe kryteria zostały spełnione dawca musi dbać o swój stan zdrowia, gdyż na tydzień przed zabiegiem wciąż może zostać wykluczony jeśli:
11. Przeszedł problemy związane z układem pokarmowym, chorobę wywołującą nagłą biegunkę.
12. Jego wyniki badań krwi wskazują na obniżoną odporność bądź przewlekły stan zapalny.
13. Zaczął negatywnie reagować na jakiekolwiek składniki pokarmowe objawiające się w taki sposób jak alergie czy nietolerancje.
14. Nie przygotował się do przeszczepu pod kątem stosowania diety lekkostrawnej oraz przyjęcia leków osmotycznych.

Warto zaznajomić się z tym tematem, gdyż zabieg ten staje się co raz bardziej popularnym i dobrze rokującym w środowisku medycznym. Kto wie, może w przyszłości stworzone zostaną bazy dawców kału, a zabieg zmieni życie pacjentów ze szczególnym uwzględnieniem tych z chorobami autoimmunologicznymi jelit.