Dzisiaj kolejna istotna zasada, o której powinni pamiętać wszyscy, którzy chcą efektywnie zarządzać sobą w czasie. Zapraszamy

To pewna zależność zaobserwowana już w XIX wieku

W czym pomaga ta reguła?

  • W określeniu, na których działaniach należy się skupić, aby szybciej osiągnąć wyznaczony cel.
  • W kilku innych obszarach (np. w negocjacjach, zarządzaniu projektami, marketingu, jakości, sprzedaży itd.), gdyż jest uniwersalna.

O co w tym wszystkim chodzi?
Przede wszystkim należy poobserwować siebie (i/lub innych), aby dowiedzieć się, co stanowi 80%, a co 20%…
I tak na przykład:

  • 80% klientów generuje 20% przychodów (a więc 20% klientów generuje 80%)
  • 20% ćwiczeń skutkuje 80% zauważalnych efektów
  • 80% Twoich działań przybliża Cię zaledwie w 20% do realizacji celu
  • 80% problemów generowanych jest przez 20% przyczyn
  • 20% kierowców powoduje 80% wypadków
  • 80% działań daje zaledwie 20% efektów…

Można by tak długo wymieniać.

Przykłady z życia:

Będąc w markecie na zakupach w zwykły dzień przyjrzyj się zawartości koszyków klientów. Zapewne zauważysz, że większość z nich (rzeczone 80%) przyszło po zaledwie kilka produktów (pieczywo, jogurty, wędliny…), a mała część klientów (20%) ma wózki załadowane aż po samą górę! Towar prawie się z nich wysypuje. Tak więc 80% przychodów uzyskuje się od tych klientów, którzy ładują cały kosz (a czasami nawet więcej niż jeden), a ułamek całości zarobionych pieniędzy zostawili w kasach stali klienci, którzy wpadają pochodzić po sklepie, pooglądać towar, poczęstować się na degustacjach, a przy okazji, coś kupić.

Obrona pracy dyplomowej, dzięki której uzyskałeś(łaś) swój stopień naukowy stanowi 20% całości podjętych działań mających na celu opracowanie tejże pracy (ustalenie tematu, poszukiwanie źródeł, koncepcja pracy, konsultacje z promotorem, pisanie, korekta, drukowanie, przekazanie pracy do sprawdzenia itd.)

Czy zawsze proporcja wynosi 80 na 20?

  • Nie. Podział jest przybliżony. Ważne jest, aby pamiętać, że nigdy 100% działań nie przekłada się na 100% efektów.

Podsumowując:
Pamiętając o zasadzie Pareto możesz wybrać działania, do których przyłożysz większą uwagę, bo będziesz wiedzieć, że to ten mały procent przełoży się w dużej mierze na efekt/stopień realizacji celu. Mając świadomość możesz coś zmienić w swoim postępowaniu na swoją korzyść.

Jeśli 80% czasu pisania magisterki spędzasz na motywowaniu siebie do znalezienia się przed komputerem z książką, bez facebooka itp. to skracając ten czas będziesz miał(a) więcej czasu na odpoczynek bez wyrzutów sumienia.

Organizując swoje przyrządzanie dietetycznych posiłków (konkretny plan: co, gdzie i kiedy kupić, w jakiej ilości i kiedy przygotować) okaże się, że zaledwie 20% wysiłku przyniesie 80% korzyści dla Twojego zdrowia i samopoczucia.

A Ty w jakich sytuacjach zauważasz występowanie zasady Pareto? Podziel się swoim doświadczeniem w komentarzu

https://www.facebook.com/PoradniaMedFood/

#ZarządzamSobąWCzasie 🕓
#ZasadaPareto
#80na20
#PsychoedukacjaZMedFood