Efekt Piły – gdy go poznasz i wprowadzisz w życie czynności zaradcze to jesteś w stanie zaoszczędzić czas i 30% swojej wydajności.

Sprawa banalna, a za razem wymagająca odrobiny zaangażowania i samodyscypliny…

Efekt Piły mówi o tym, że jeśli oderwiesz się od wykonywanego zadania (choćby na chwilę) to potrzebujesz czasu, aby ponownie się wdrożyć do tematu i skupić na nim. Twoja wydajność spada wtedy nawet o 30%!

Skąd nazwa? Gdyby narysować wykres koncentracji na zadaniu to przybrałby on kształt “zębów” piły: jesteś maksymalnie skoncentrowany i… ktoś lub coś odrywa Cię od zadania, więc koncentracja spada. Wracasz do zadania – Twoja koncentracja powoli rośnie, jesteś skupiony, zbliżasz się do maxa i… znowu ktoś Cię odrywa od zadania – ponowne wdrożenie zabiera trochę czasu itd.

Jak temu zaradzić?!

  • gdy masz zadanie do wykonania to wycisz telefon (jeśli nie czekasz na ważny telefon), odłóż Facebooka i inne portale społecznościowe
  • jeśli masz możliwość to wyjdź do pomieszczenia, w którym jest ciszej (mniej gadających ludzi i innych rozpraszaczy)
  • jeśli nie możesz wyjść to spróbuj:
  1. poprosić swoich współpracowników, aby w najbliższym czasie (powiedz ile) nie mówili do Ciebie, nie zadawali pytań, jeśli mają kwestie, które mogą zaczekać aż skończysz swoje zadanie
  2. założyć słuchawki z białym szumem ustawionym na tyle głośno, aby rozmowy w tle Cię nie rozpraszały

Biały szum to np. szum, który słyszysz, gdy radio nie ma ustawionej żadnej stacji, to również dźwięk wiatraka, suszarki lub odkurzacza. Bez problemu znajdziesz go na youtube – najczęściej z adnotacją, że jest on przeznaczony dla małych dzieci. Twój układ nerwowy jest tak dostosowany, ze stosunkowo głośne dźwięki (dbaj o swój słuch!) z czasem sprawią, że będziesz mniej wrażliwy(wrażliwa) na cichsze dźwięki, czyli np.rozmowy w tle. Ten efekt można zauważyć po wyjściu z dyskoteki – gdy wyjdziesz ma zewnątrz, gdzie jest ciszej to nadal mówisz głośno, bo wydaje Ci się, że taka głośność jest odpowiednia.

Wszytko jasne? To do roboty! Dajcie znać kto zna, kto stosuje albo kto spróbuje

#ZarządzamSobąWCzasie
#EfektPiły
#PsychoedukacjaZMedFood
#BiałySzum