Naukowcom udało się w bardzo prosty sposób odwrócić utratę funkcji jelitowych komórek macierzystych związaną z wiekiem.
Wykazano, że 24-godzinny post znacząco poprawia regenerację tych ważnych komórek u starych i młodych myszy.
Badanie, opisane w Cell Stem Cell, przyjrzało się wpływowi diety na komórki jelitowe młodych i starych myszy. Naukowcy odkryli, że po zaledwie jednym dniu postu komórki uległy zmianie. Organizmy zwierząt zaczęły efektywniej spalać tłuszcz. A gdy komórki zaczęły spalać kwasy tłuszczowe, ich funkcjonalność poprawiła się.
- “Jelitowe komórki macierzyste są jak kończyny jelita, które dają początek większej liczbie komórek macierzystych i wszystkim różnym zróżnicowanym typom komórek jelita. Warto zauważyć, że podczas starzenia, funkcja trzonu jelitowego zmniejsza się, co pogarsza zdolność jelita do naprawienia się po jakimkolwiek uszkodzeniu “- powiedział w swoim oświadczeniu starszy autor profesor Omer Yilmaz z MIT Institute for Integrative Cancer Research. “Na tym etapie badań skupiliśmy się na zrozumieniu, w jaki sposób 24-godzinny post poprawia funkcjonowanie młodych i starszych jelitowych komórek macierzystych.”
Zespół zdał sobie sprawę, że po rozpoczęciu postu myszy, aktywują się pewne czynniki transkrypcyjne – białka, które pomagają w konwersji DNA na RNA. Nazywa się je PPAR. Gdy są mniej aktywne, komórki nie spalają tak efektywnie kwasów tłuszczowych, a analiza wykazała, że kiedy tak się dzieje, komórki nie mogą już zwiększyć swojej regeneracji. Zespół aktywował także PPAR, podczas gdy myszy nie pościły a pozytywny efekt zdrowotny nadal się utrzymał.
- “To było również bardzo zaskakujące” – dodaje współprzewodniczący autor Chia-Wei Cheng. “Wystarczy aktywacja jednej ścieżki metabolicznej, aby odwrócić fenotypy związane z wiekiem.”
Te doniesienia są naprawdę ważne. Odkrycie, że post pomaga regenerować jelita, jest ważne samo w sobie, ale połączenie go z potencjałem stosowania właściwych leków w celu uzyskania tego samego efektu sprawia, że jest to kluczowe badanie interwencji medycznych przeprowadzone w dolnym układzie trawiennym. Może to na przykład pomóc pacjentom w wyzdrowieniu po chemioterapii lub infekcjach żołądkowo-jelitowych. Oczywiście potrzebne są kontrolowane badania na ludziach. Ale to daje nadzieje…
Zespół jest teraz ciekawy, czy komórki w innych częściach ciała mają taką możliwość. Post lub połączenie go z odpowiednim działaniem medycznym może zwiększyć długowieczność tkanek w wielu różnych narządach.
A Ty? Robiłeś kiedykolwiek POST 24h lub dłuższy? TAK/NIE -> daj znać!
Źródła:
->https://news.mit.edu/2018/
->https://www.cell.com/
->https://www.nature.com/