Znaczenie żywienia w sportach wytrzymałościowych, jakim jest bieganie jest olbrzymie. Na pewno wiedzą to osoby biegające regularnie, a już na pewno zawodowi biegacze.

Coraz więcej osób zaczyna swoją przygodę z bieganiem, możemy to zauważyć gołym okiem na ulicach, w parkach, czy lasach. Co ciekawe większą część populacji biegaczy stanowią kobiety  (ok 60% wg statystyk runningusa/statistics).

W tym artykule skupię się na diecie dla kobiet biegających, ponieważ właśnie to my kobiety częściej wprowadzamy różnego rodzaju restrykcje dietetyczne, wpędzając się w różnego rodzaju problemy z gospodarką hormonalną, czy anemię.

PODAŻ KALORII
Bieganie jest energochłonną aktywnością wymagającą sporej ilości energii, to często kobiety biegające jedzą znacznie mniej niż stanowi ich zapotrzebowanie kaloryczne. Spowodowane jest to zwykle chęcią redukcji masy ciała lub utrzymanie na niskim poziomie tkanki tłuszczowej, aby wydolność i forma biegowa była lepsza.

Natomiast takie działanie może prowadzić do dramatycznych sytuacji m.in. niepłodności, anoreksji, niedoczynności tarczycy i równocześnie dużych niedoborów żywieniowych.
Zapotrzebowanie energetyczne biegających kobiet nie jest łatwe do oszacowania, jednak jest pewna dolna granica podaży kalorii dla kobiety biegającej.

Kobieta regularnie biegająca powinna spożywać co najmniej 45kcal/ kilogram beztłuszczowej masy ciała. Przykładowo Pani ważąca 50kg, posiadająca 15% tkanki tłuszczowej i beztłuszczową masę ciała na poziomie 42,5kg powinna spożywać 1900kcal na dzień, nie wliczając w to energii spożytkowanej na treningu.

Jeśli mówimy o dniu treningowym wówczas dodajemy wydatek energetyczny treningowy np. 500kcal, czyli w sumie spożycie energii powinno być na poziomie 2400kcal.

W tabeli poniżej podane zostały szczegółowe zalecenia dla biegacza płci żeńskiej oraz przykładowy jadłospis dla kobiety biegającej.