Sporo osób entuzjastycznie zareagowało na ten pomysł związany z tematami psychologicznymi, dlatego przedstawiamy Wam cykl: #psychoedukacjaZMedFood

Bez obaw – nie zmieniamy branży. Ciekawostki ze świata psychologii przygotowuje dla Was psycholog z krwi i kości

Dzisiaj trochę o prawidłowym wyznaczaniu celów. Każdy z nas ma różne cele: krótkoterminowe (na najbliższą przyszłość) i długoterminowe (oddalone w czasie na tyle, że po drodze warto wyznaczyć mniejsze cele. A jak wychodzi z ich realizacją?

Kto choć raz w życiu nie miał postanowienia typu „od poniedziałku”, „od następnego miesiąca”, „od nowego roku” niech rzuci k…omentarzem.

A tak na poważnie, naukowo i z doświadczenia: precyzyjne cele motywują do działania bardziej niż takie typu „rzucę palenie”, „ograniczę spożycie cukru”, „zacznę dbać o kondycję fizyczną”. Dlaczego? Bo:
nie możemy odkładać rozpoczęcia ich realizacji w nieskończoność,
bez trudu rozpoznamy czy cel został osiągnięty, czy nie,
prawidłowo sformułowany cel jest możliwy do osiągnięcia.

Kilka słów o akronimach #SMART i #KOMAR

  • S = szczegółowy – niech Twój cel będzie tak Konkretny jak tylko się da (Planujesz zadbać o kondycję fizyczną? W jaki sposób? Poprzez ćwiczenia? Jakie? Jak często? Gdzie? Z kim? Itd.)
  • M = mierzalny – operuj na liczbach i jednostkach miary, abyś wiedział(a) czy Twój cel został osiągnięty (Postanowiłeś/łaś biegać: jak zmierzysz swoje osiągnięcia? W przebiegniętych metrach, kilometrach, a może w minutach i/lub godzinach?)
  • A = atrakcyjny/ambitny – Twój cel ma być czymś, czego pragniesz! Niech będzie dla Ciebie wyzwaniem – ale! – możliwym do osiągnięcia (Jeśli ostatnio biegałeś(łaś) treningowo w podstawówce, a teraz zdarza Ci się jedynie na autobus to nie planuj od razu udziału w maratonie; zbyt ambitny cel skutecznie Cię zniechęci, a za łatwy – rozleniwi… Złoty środek jest najlepszym rozwiązaniem)
  • R = realistyczny – czyli możliwy do osiągnięcia przez Ciebie w przyjętym przez Ciebie okresie (Tak jak nie zjesz tony czekolady w godzinę, tak samo z kanapowo-biurowego trybu życia od razu nie przeskoczysz do mistrzostw świata; super byłoby biegać, codziennie przez godzinę, ale czy po odjęciu od doby czasu na: sen, przyrządzanie posiłków, dojazdy, pracę/naukę, obowiązki domowe, odpoczynek i uwzględnieniu zakwasów po poprzednim treningu oraz warunków pogodowych (jeśli chcesz biegać na zewnątrz) uda Ci się to osiągnąć?)
  • T = terminowy – czyli konkretnie określony w czasie (data rozpoczęcia, data zakończeni;, jeśli jest to czynność powtarzalna to jak często będzie się powtarzać w ciągu dnia/tygodnia/miesiąca? W jakie dni i/lub o jakiej porze? Możesz biegać np. w każdą niedzielę od dnia 19.11.2017 do 28.01.2018 30 minut po wstaniu z łóżka albo o 10.00 itd.; wigilia i Sylwester przypadają w niedzielę, więc wróć do punktu „R”  uwzględnij jakieś wyjątki od reguły)

#KOMAR jest podobny do celu w ujęciu #SMART.

  • K to odpowiednik Szczegółowości
  • O to odpowiednik Terminowości
  • M tak samo jak w SMARcie
  • A = adekwatny, czyli zgodny z Twoimi wartościami, oczekiwaniami, przybliżający Cię do spełnienia Twoich marzeń (To Ty chcesz biegać czy ktoś Ci powiedział, że powinieneś/powinnaś coś ze sobą robić? Czy Ty w ogóle lubisz biegać? Może wolisz skakać na skakance w zaciszu własnego domu?)
  • R tak samo jak w SMARcie.

Nieważne, którą metodę (SMART czy KOMAR) wybierzecie, bo obie dadzą ten sam wynik – poprawnie sformułowany cel.

Zapiszcie swoje cele w komentarzach, wybierając któryś z zaproponowanych sposobów, a damy Wam znać, czy uwzględniliście każdy punkt metody, wskażemy, co warto dodać lub uwzględnić.

Jak jeszcze bardziej zwiększyć motywację do realizacji swojego celu??? O tym już wkrótce – śledźcie naszego fanpage’a, aby niczego nie przegapić!

Link: Psychoedukacja z Medfood