Stres jest nieodłącznym elementem naszego życia, jednak ciągle odkrywane są nowe oddziaływania na nasze zdrowie fizyczne oraz psychiczne.

Okazuje się, że właśnie szumy uszne również mogą być negatywnym skutkiem szeroko rozumianego stresu.

Szumy uszne są ,,subiektywną percepcją dźwięku bez zewnętrznego sygnału akustycznego spowodowanego niewłaściwą aktywacją kory słuchowej’’. Może być wywołany przez patologie, takie jak: zapalenie ucha środkowego, uszkodzenie błędnika, ototoksyczność, hałas, defekty genetyczne oraz choroby wpływające na neurony w ścieżce słuchowej np. stwardnienie rozsiane, nerwiaki lub oponiaki. Szumy w uszach często towarzyszą pacjentom z neuroboleriozą!

Okazuje się, że stres może przyczyniać się do ,,dzwonienia’’ w uszach. Zarówno stres fizyczny (np. operacja, hałas), jak również stres psychospołeczny (np. śmierć bliskiej osoby) może zarówno wywołać, jak również nasilać już istniejące szumienie. Ponadto naukowcy stwierdzili, że osoby, które najdotkliwiej odczuwały szumy uszne oraz najgorzej je znosiły, były też tymi, które skarżyły się na bardzo wysoki poziom stresu w codziennym życiu. Najpewniej tworzyło to zamknięte koło: stres nasilał szumy, a szumy nasilały stres.
Hebert i Lupien zaobserwowali, że u pacjentów z szumami w uszach występowanie przewlekle podniesionego poziom kortyzolu w ślinie oraz niewłaściwą reakcję osi HPA na ekstremalny stres psychospołeczny.
JAK RADZIĆ SOBIE ZE STRESEM WYWOŁYWANYM/WYWOŁUJĄCYM SZUMY USZNE?
W zależności od przyczyny występowania szumów usznych leczenie może się różnić, ale na pewno zawsze warto pracować nad naszą reakcją na stres oraz ograniczać stresory (o ile to tylko możliwe). W kontekście szumów na pewno warto pracować nad uporaniem się z myślami o niepożądanych dźwiękach. Wiemy, łatwo powiedzieć.. Ale okazuje się, że leczenie psychosomatyczne daje efekty radzenia sobie z natrętnymi dźwiękami . Warto zastosować najlepsze dla siebie techniki relaksacyjne – hobby, odpoczynek przy ulubionej książce, muzyce, w gronie najbliższych lub zwierząt, techniki świadomego oddychania, joga, pilates, aktywność fizyczna – wszystko co sprawia Ci przyjemność.


CIEKAWOSTKA NA KONIEC: Interesujące badanie wykazało pozytywny wpływ na zmniejszenie szumów w uszach po leczeniu komorą hiperbaryczną skojarzoną z suplementacją ginko biloba. Link do badań:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27416687
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2041438