Jak jeść zdrowo, kolorowo i tanio jeśli nie jesz mięsa?

Za każdym razem, kiedy słyszę, jak ktoś mówi, że wegańskie jedzenie jest po prostu zbyt drogie, naprawdę zastanawiam się, gdzie on lub ona robi zakupy.

Robiłem zakupy jako mięsożerca, wegetarianin i weganin i niewątpliwie najtańszy wybór dla mojego budżetu to weganizm.

Dziś istnieje wiele ideałów jedzenia.
Najlepsza dieta, to taka która zapewni każdemu niezbędne składniki i na której będziemy czuli się dobrze.

Odradzam kupowanie gotowego jedzenia. Są to – domyślnie – paczki wegańskie z jedzeniem, puszki z zupami, frytkami i salsą, cokolwiek. To nie jest sposób na zdrowe życie.

Załóżmy, że celem jest robienie zakupów, gotowanie zrównoważonych, pożywnych posiłków. Moje rady pomogą tylko osobie na diecie wegańskiej.

Oto co robię:

Kupuj różne skrobie na posiłki

Węglowodany bogate w skrobię są super tanie i sycące, nawet w bardziej odżywczych odmianach, takich jak brązowy ryż lub mąka pełnoziarnista. Zasadniczo przyjmij, że skrobia będzie stanowić większość każdego posiłku, ale niekoniecznie musi być taka sama. Są makarony, kluski, ryż, owies, jęczmień, inne produkty pełnoziarniste, a także staromodny chleb. Następnie, nawet dla tych, którzy starają się unikać nadmiernego przetwarzania lub glutenu, są również tanie warzywa, takie jak ziemniaki, słodkie ziemniaki i wszelkie inne warzywa korzeniowe, warzywa korzeniowe. Wlicz je w swoje makroskładniki i ciesz się ich smakiem!

Dwie wskazówki:

  • Zmieniaj skrobie w swoich posiłach. Wykorzystuj je tak, aby nic się nie zmarnowało, a jedzenie, które z nich otrzymujesz, jest różnorodne.
  • Jak również, kup wszystko w większych opakowaniach, tak aby cena była niższa, i zawsze będzie coś do wykorzystania do posiłku w domu.

Kupuj świeże, sezonowe warzywa i owoce

Oczywiście wyjście na rynek rolników byłoby idealne, podobnie jak menu wegetariańskie; jednak może nie być to możliwe dla wszystkich. Bez względu na to, czy kupujesz mięso lub nie, koszt odpowiedniej ilości warzyw byłby taki sam.
Sztuką jest kupowanie warzyw, które rosną lokalnie lub w pobliżu, a nie tylko skupić się na swoich ulubionych. Oczywiście każdy produkt, który możesz sobie wyobrazić, jest dostępny w każdej chwili, ale niekoniecznie oznacza to, że jest najlepszy dla naszego zdrowia, środowiska lub budżetu.

Dwie wskazówki:

  • Znalezienie lokalnego, niezależnego rynku owoców i warzyw jest czasami trochę łatwiejsze niż znalezienie go gdzieś w dniu targu, a rynki te są często tańsze niż duże supermarkety popychające produkty na produkty.
  • Ponadto zawsze miej oko na ceny za kilogram produktu. Możesz się zdziwić.

Spróbuj zrobić to sam!

Nie trzeba wielu badań, aby dowiedzieć się, że koszt kg suszonej fasoli lub innych roślin strączkowych jest mniejszy niż wersji puszkowanej, więc jest to o wiele tańsze, zdrowsze i bardziej aromatyczne, aby nadać im odpowiedni smak. To samo dotyczy wielu rzeczy: sosów do makaronów, zup i wszystkiego, co kupisz w pojedynczych opakowaniach lub jako zestaw “wszystko w jednym”. Gotuj w większych ilościach i dziel na mniejsze porcje.

Wskazówka:

  • Szybkowar oszczędza czas i energię.

Kup to, czego potrzebujesz dla swojego zdrowia.

Ważne jest, aby weganie (i wszyscy) upewnili się, że wszystkie ich składniki odżywcze są pokryte. Cała dieta zawiera dużo witamin i składników mineralnych, ale niektóre witaminy, takie jak witamina B12, powinny mieć priorytet w budżecie.
Musimy o tym pamiętać podczas zakupów, a kiedy coś robimy, powinno to pomóc w uzyskaniu jak największej ilości składników odżywczych w naszej diecie poprzez nasze wybory żywieniowe.
Możesz wybrać suplement albo napoje wzbogacone w witaminę B12 czy też drożdże. Warto badać swój poziom witaminy B12 oraz homocysteiny regularnie.

Dwie wskazówki:

  • Posiadanie rutynowej listy zakupów pomaga, zaczynając od ziaren i fasoli, a następnie kupując owoce i warzywa, a na końcu wypełniając resztę, aby spełnić Twoje potrzeby.
  • Ograniczaj się, to oznacza że gorzka czekolada powinna być na końcu listy 

Foto: własne

Tekst przetłumaczony z: http://www.onegreenplanet.org/…/how-i-maintain-a-very-humb…/